1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wolverine [178]
2 years ago
5

Two kg of tea and 3 kg of sugar cost rupees 39 in january 1997, However in march 1997 the price of the tea increased by 25% and

the price of the sugar increased by 20% and the same quantity of tea and sugar cost rupees 48.30. Find their prices in January
Mathematics
2 answers:
aivan3 [116]2 years ago
8 0

Answer:

x  =  15 rupees by kg   ( price of tea)

y  =  3 rupees by kg   ( price of sugar)

Step-by-step explanation:

Let call " x " the price of kg of tea and " y " the price of kg of sugar,  in january of 1997,

then according to problem statement

2*x + 3*y  =  39    (1)

But in march prices increased  

tea by 25%  that means its price in march will be 1.25*x, and the price of sugar will be 1.20*y, finally buying the same quantities now cost 48.30 rupees, then

2* ( 1.25*x )  +  3 * ( 1.20*y) = 48.30  

2,50*x  +  3.60*y  = 48.30     (2)

Equations (1) and (2) are a two equation system, we need to solve for x and y

From equation  (1)  we have    y = ( 39 - 2*x ) / 3

Plugging that value in equation (2)

2,50*x  + 3.60* [ ( 39 - 2*x ) / 3]   =  48.30

2,50*x  + ( 140,40 - 7,20*x ) /3   = 48.30

7.50*x  + 140,40  - 7,20*x  =  144,90

0,30*x  =  4.50

x =  4.50/0.30

x =  15  rupees

and  y  =   ( 39 - 2*x ) / 3     ⇒  y  = ( 39 - 2*15 ) / 3

y  = ( 39 - 30 )/3

y  =  3 rupees

Irina18 [472]2 years ago
4 0

Answer: tea = 15 rupees  per kg

sugar= 3 rupees per kg

Step-by-step explanation:

Hi, to answer this question we have to write a system of equations with the information given:

<em>"Two kg of tea and 3 kg of sugar cost rupees 39 in january 1997": </em>

2 t + 3 s =39 (a)

Where:

  • t= price of 1 kg of tea
  • s = price of 1 kg of sugar

<em>"in march 1997 the price of the tea increased by 25% (1.25)and the price of the sugar increased by 20%(1.20) and the same quantity of tea and sugar cost rupees 48.30. "</em>

2(t1.25)+3(s1.2) = 48.30 (b)

  • <em>Solving for t in (b) </em>

2t =39-3s

t = (39 -3s)/2

t = 19.5-1.5s

  • <em>Replacing the value of t in (b) </em>

2 x ((19.5-1.5s)1.25)+ 3 ( 1.2s) =48.30

2x ( 24.375 -1.875s) +3.6s =48.30

48.75 -3.75s+3.6s= 48.30

48.75-48.30 = 3.75s-3.6s

0.45= 0.15s

0.45/0.15 =s

3 =s

  • <em>Replacing the value of s in (a) </em>

2 t + 3 (3) =39

2 t + 9 =39

2 t =39 -9

2 t =30

t = 30/2

t= 15

Prices in january:

tea = 15 rupees per kg

sugar= 3 rupees per kg

Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.

You might be interested in
- Brandon arrives at practice at 5:30 PM. The team
nydimaria [60]
6:40pm Just add the minutes together to get 70 minutes that’s an hour and ten minutes then you get your answer
8 0
2 years ago
Aquí está mejor <br> Cómo simplificar esta expresión
Ludmilka [50]

Answer:

359/4

Decimal: 89.75

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Select the correct answer from each drop-down menu.
Ostrovityanka [42]

Answer:

Both questions are true.

Step-by-step explanation:

The general mathematical equation of a line can be written as y = ax + b .

If we rearrange the two equations given in the question as follows:

5y = 3x + 22 and 20y = 12x + 11

We can see that they follow the general equation we defined earlier so we can say that they represents linear lines.

The 20y = 12x + 88 given in the second question also represents a similar linear line with a different slope.

So the two questions are both true.

I hope this answer helps.

4 0
2 years ago
if the corresponding sides of 2 quadrilaterals are propotional, then the 2 quadrilaterals must be similar
den301095 [7]

Answer:

False

Step-by-step explanation:

A square and a parallelogram could have proportional sides but the angles would not be the same

5 0
3 years ago
A worker is paid $18.50 per hour for the first 40 hours of work and time and a half for any overtime exceeding 40 hours per week
Lisa [10]

Answer:

The worker's pay is $795.50.

Step-by-step explanation:

The worker gets paid $18.50 for the first 40 hours of work. The worker works 46 hours. 18.50 • 40 = 740. He worked 6 hours overtime. $18.50 ÷ 2 = $9.25. $9.25 • 6 = $55.50.

$740 + $55.50= $795.50

5 0
3 years ago
Other questions:
  • △ABC∼△PQR
    5·2 answers
  • 7 is one tenth of what number
    10·2 answers
  • the ratio of players to fans is 4:20. The ratio of the number of Yankee fans to Red Sox fans is 5:4. There are 200 Yankee fans.
    13·1 answer
  • Can i get some help ( i accidently chose that answeri still dont know)
    12·2 answers
  • Can u tell me where to put it plssss .3.<br> look at the bold outline i dont know here to put it :(
    12·2 answers
  • Len read 3/4 of a novel over the weekend. Monday he read 22 more pages. If he read 220 pages in total, then how many pages does
    11·1 answer
  • Question 1) In an auditorium, there are 22 seats in the first row and 28 seats in the second row. The number of seats in a row c
    7·1 answer
  • Find the variable (this is special right triangles unit)
    14·1 answer
  • The table and graph both reprsent the same relationships which equation also represents that eqaution
    14·1 answer
  • I'm gonna cry someone please help.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!