1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ipatiy [6.2K]
3 years ago
13

I need help on this one please

Mathematics
1 answer:
Korolek [52]3 years ago
5 0

Answer:

it is D

Step-by-step explanation:

just reflect by y=-1 its easy

You might be interested in
2) Miss Smith buys 10 pounds of cat food every 4 weeks. If she continues to buy the same amount of cat food
stepan [7]

Answer:

130lbs

Step-by-step explanation:

1) 52 ÷ 4≈ 13

2) 13×10=130

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Dont skip plz i need yall help
neonofarm [45]

Answer: B) 1 and -3

Step-by-step explanation:

On a Quadrant Plane:

Q1: (+,+)

Q2: (-,+)

Q3: (-,-)

Q4: (+,-)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pete wants to mix 4 quarts of 20% orange juice concentrate with some 60% pineapple juice concentrate to get a 50% punch concentr
Tamiku [17]

Pete starts with 4 quarts of 20% juice, which contains

0.20 • (4 quarts) = 0.8 quarts

of juice.

If he mixes this with <em>x</em> quarts of 60% juice, which contains

0.60 • (<em>x</em> quarts) = 0.6<em>x</em> quarts

of juice, then he would end up with a mixture with a volume of (<em>x</em> + 4) quarts that contains (0.8 + 0.6<em>x</em>) quarts of juice. The mix has to have a concentration of 50% juice, which means

(0.8 + 0.6<em>x</em>) / (<em>x</em> + 4) = 0.50

Solve for <em>x</em> :

0.8 + 0.6<em>x</em> = 0.50 (<em>x</em> + 4)

0.8 + 0.6<em>x</em> = 0.5<em>x</em> + 2

0.1<em>x</em> = 1.2

<em>x</em> = 12

So Pete needs 12 quarts of the 60% juice.

7 0
3 years ago
Can someone help me pls
Anton [14]

Answer:

Yes,No,Yes,No,No

Step-by-step explanation:

Simply divide for example 64 divided by 4.

5 0
2 years ago
Solve the proportion -4/7 = 6/2y+5
Veseljchak [2.6K]

Hope this is helpful :)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Pleaseeeeeeeee help!!!
    8·1 answer
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00?what is the unit cost
    7·2 answers
  • Solve and explain <br>5s^2- 101 = 144​
    14·2 answers
  • A square-based prism made of clay had dimensions of 6 by 6 by 10. A pyramid was removed from the prism as shown below so that th
    7·1 answer
  • Darrel divided 575 by 14 by using partial quotients. What is quotient and explain answer using numbers and words
    10·1 answer
  • Given the diagram below, what is mD?
    11·2 answers
  • The line y = 3x + c is a tangent to the circle x² + y² = 40. What is the value of c?
    14·2 answers
  • Kkfkfjfkfkfkfkfkfkfkrkri
    10·2 answers
  • Evaluate the expression 3r^2 if r = 1/6.
    11·2 answers
  • ????????????????????????????????
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!