1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timama [110]
3 years ago
12

15=7-|2x| Solve for x in this absolute value equation.

Mathematics
2 answers:
DIA [1.3K]3 years ago
8 0
15=7-|2x|\\
-|2x|=8\\
|2x|=-8\\
x\in\emptyset
ivann1987 [24]3 years ago
6 0
7-|2x|=15\ \ \ \ |subtract\ 7\ from\ both\ sides\\\\-|2x|=8\\\\|2x|=-8-FALSE\\\\x\in\O\ because\ |a|\geq0\ for\ each\ a\in\mathbb{R}

You might be interested in
What is the value of x^0​
hoa [83]

Answer:

Its equal to 1

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP PLZ!! Convert 80 mph (miles per hour) to feet per second.
marin [14]

Answer:

117.33333 feet per second

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
John does 5 pushups on the first day of a 30-day month, and then increases the number of pushups by 2 pushups a day. how many pu
xxMikexx [17]
He has done 70 push ups because by the 15th he has done 35 push ups add 15 more days and u get 70 .
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Work out the value of<br> 5^8 x 5^-2 /<br> 5^4
IrinaK [193]

Answer:

the answer is 25

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Which of the following is a radical equation?<br> X+ V5 = 12<br> x² = 16<br> 3+ x^7=13<br> 7-14
MrRissso [65]
The second one is the correct answer
5 0
4 years ago
Other questions:
  • Kim's recipe for fruit punch calls for 3 cups fruit punch syrup to 4 cups of water. Tammy's recipe for fruit punch calls for 5 c
    7·1 answer
  • Jon’s time for running the mile in gym class is 9.2 minutes. Jacky’s time is 9.18 minutes. Who ran the mile in less time?
    15·1 answer
  • Help with this question pleases
    6·2 answers
  • Please answer this question now
    8·1 answer
  • 5.
    12·1 answer
  • Which products result in a sum or difference of cubes? Check all that apply. (x – 4)(x2 + 4x – 16) (x – 1)(x2 – x + 1) (x – 1)(x
    11·1 answer
  • What is distributive property? <br>​
    12·1 answer
  • Find the value of x.<br> 24<br> 10
    5·2 answers
  • Mr. Curtis paid $48.51 for 12.6 gallons of gas. What is the price of one gallon of gas?
    11·2 answers
  • Calculate Mechanical Advantage To lift a crate, a pulley system exerts a force of 2,750 N. Find the mechanical advantage of the
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!