1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sashaice [31]
3 years ago
6

Milla and Luka are 3 kilometers apart and walking toward

Mathematics
1 answer:
Savatey [412]3 years ago
7 0

Answer:5t-4t=3

Step-by-step explanation:

Millas speed=5km/hr

d=s x t

d=5 x t

d=5t

Lukas speed=4km/hr

d=s x t

d=4 x t

d=4t

5t-4t=3

You might be interested in
What is the answer to -t+9-4t=59?
kkurt [141]

Answer:

-10

Step-by-step explanation:

combine like terms -5x+9=59 subtract 9 from both side and get -5x=50 so x=-10

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Orly uses 3 cups of raisins for every 10 cups of trail mix she makes. How many cups of trail mix will she make if she uses 12 cu
MrRa [10]
This is a proportion problem
3/10= 12/x
Now cross multiply and divide
12 x 10= 120
120/3= 40
Answer is 40
4 0
3 years ago
If a dog weighs 240 ounces, how many grams does the dog weigh?
agasfer [191]

Answer: If the dog weighed 240 ounces it would weigh 6803.89 grams

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
If the test for a disease is accurate 45% of the time, how often will it come back negative if a patient has the disease?
ioda
About 55% of the time
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Money committed to something that is expected to produce a financial profit is a?
grigory [225]
Money that is expected to produce a final profit is called an investment.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • 7ft,25ft, 4ft<br> Volume of a pyramid
    6·1 answer
  • What is the cost of two chocolate chip cookies that cost 30 cents each and three peanut butter cookies that cost 25 cents each?
    6·2 answers
  • Please help asaappppppp
    7·1 answer
  • What is divisible for 572
    15·1 answer
  • It costs 11$ for 15 granola bars.
    12·1 answer
  • What is the answer to 1112÷1/3
    7·2 answers
  • PLEASEEEEEEEEE HELPPPPPPPPP PLEASEEEEEE IM BEGGING SOMEONE PLEASEEEEE
    8·2 answers
  • Find the angle measure x in the following figures<br>​
    7·1 answer
  • Starbucks sells their coffee for $3.36 for 24 ounces
    8·2 answers
  • What is the difference between permutations and combinations.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!