The cost of each Piano Lesson = $30
If there are x lessons, the total cost of lessons can be expressed as 30x.
Since the number of lessons cannot be negative, the value of x can be 0 or greater than 0, where x=0 shows no lesson.
For 1 lesson, x = 1
So the cost will be = 30(1) = $30
In ordered pair we can write it as (1, 30)
If we consider there is an option to attend half portion of a lecture, then for 1 and half lectures, x = 1.5
So, the cost for 1.5 lectures will be = 30(1.5) = $45
In ordered pair we can write it as (1.5, 45)
For 3 lesson, x = 3
The cost of 3 lessons will be = $90
In ordered pair we can write this as (3, 90)
So, from the given options, only following 2 ordered pairs satisfy the given conditions:
1) (1,30)
2) (3, 90)
Multiply the numerator and denominator of the first question by 2 in order for both of the denominators to be the same.
1*2=2
3*2=6
Now that the denominators are the same, we can simply add the numerators and simplify if possible.
(2/6)+(1/6)= (3/6)
(3/6)= (1/2)
Final answer: 1/2
Answer:
x = 29
y = 13
Step-by-step explanation:
Write 2 equations:
x + y = 42
x - y = 16
Isolate x in the first equation:
x = 42 - y
Substitute this in for x in the second equation:
42 - y - y = 16
42 - 2y = 16
solve for y:
-2y = -26
y = 13
Plug in 13 for y in either equation:
x + 13 = 42
Solve for x:
x = 29
Answer:
y = -2/3x + 3
Step-by-step explanation:
The slope intercept form of the equation of a line is
y = mx+b where m is the slope and b is the y intercept
y = -2/3x + 3
Answer:
7 times p
7 multiplied by p
The product of 7 and p
Step-by-step explanation:
The question is <em>7p</em>. Usually, when a number and a variable is placed side by side, it means you are multiplying:
7 times p
7 multiplied by p
The product of 7 and p
are all your answer choices, for they all deal with multiplying 7 with <em>p</em>.
~