1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dimaraw [331]
3 years ago
7

Is -4x+8y=24 and y=1\2x+7 perpendicular, parallel, or neither

Mathematics
1 answer:
Ugo [173]3 years ago
3 0
-4x + 8y = 24 is equal to y=(1/2) + 3
so that would be parallel to y=(1/2)+7
to figure this out you just solve for y
You might be interested in
Write the opposite of – 1/2 explain.
mrs_skeptik [129]
The opposite of -1/2 is 1/2. If you put -1/2 in absolute value, then the answer is 1/2.
8 0
4 years ago
How do I solve the system of equations<br> {Y=x^2+2x}<br> {Y=-x-2}
Minchanka [31]

Graph it on the Ti-84 and use the trace function to find the intersection.

The answer is

(-3,3)

7 0
4 years ago
Can someone show me an equation and solves this problem for me Please?!
Vinvika [58]
The coach can buy 16 uniforms with $4.50 left.

$475-6.50=$468.5÷29=16 R4.5
5 0
3 years ago
HELP!!!! <br><br> -5 3/4 - 3 1/2 = ?
umka21 [38]

Answer:

9.25 or 9 1/4

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rewrite the following equation into slope intercept form 3x - 4y = 20 and identify the slope and y - intercept.
Vladimir [108]
You solve for y and get
y=3/4x-5
Slope is 3/4
Y intercept is -5
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help me on this geometry question. Is it x axis tangent or y axis tangent?
    14·1 answer
  • What is one repeating decimal and one terminating decimal between -1/2 and -1/3
    12·1 answer
  • If a hummingbird were to get all
    15·2 answers
  • PLS HELP
    10·1 answer
  • There are 8 knives and 12 forks in a package of plastic utensils. Which ratio is equivelent to 8/12?
    6·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!!!!
    14·1 answer
  • 5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?
    5·2 answers
  • Suppose the length of AD is 10 and the length of DG is twice as long as AD Find The Length Of AG Show Your Work
    10·1 answer
  • You can buy 5 cans of green beans at the village market for $2.30, or you can buy 10 of them at Best Food for $5.10. Which place
    11·2 answers
  • Choose the smallest number.<br><br> 0.03<br> 0.3003<br> O 0.009<br> 0.093<br> 1.0001
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!