We want to find out how much it costs for each pound of feed
For chicken feed 12 divided by 8.40
$1.43 for 1 pound of chicken feed
For goat feed 75 divided by 60
$1.25 for 1 pound of goat feed
For dog feed 50 divided by 37.50
$1.33 for 1 pound of dog feed
For pig feed 80 divided by 62.80
$1.27 for 1 pound of pig feed
When reviewing all the answers per pound for feed, chicken feed is the most expensive per pound.
Hope this helps:)
C. 1/2
You have a 1/2 of a chance when flipping a coin
Answer:
Solution for 17=w-4 equation:
17=w-4
We simplify the equation to the form, which is simple to understand
17=w-4
We move all terms containing w to the left and all other terms to the right.
-1w=-4-17
We simplify the left and right sides of the equation.
-1w=-21
We divide both sides of the equation by -01 to get w.
w=21
Step-by-step explanation:
We conclude that the equation evaluated in t = 6 and u = 14 is equal to 412.
<h3>
How to evaluate an expression?</h3>
Here we have an expression with two variables, t and u.
6t - 32u
And we want to evaluate it in t = 6 and u = 14.
This means that we need to replace the two variables in the equation by the given numbers, so we replace the "t" with a 6, and the "u" with a 14, doing that we get:
6*6 - 32*14
Now we can solve that:
6*6 - 32*14
36 - 448 = 412
We conclude that the equation evaluated in t = 6 and u = 14 is equal to 412.
If you want to learn more about evaluating expressions:
brainly.com/question/4344214
#SPJ1