1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WITCHER [35]
3 years ago
13

Elijah buys 5 pens and 4 pencils for $18.50. He may also buy 3 pens and 6 pencils for $16.50. How much does one pen cost?

Mathematics
1 answer:
Feliz [49]3 years ago
8 0
Pen's cost = 2.50.
pencil's cost = 1.50
You might be interested in
How do you write down 6.24 divided by 2.4 showing work?
Dominik [7]
6.24 divide by 2.4
the final answer is 2.6
4 0
3 years ago
If £2000 is placed into a bank account that pays 3% compound interest per year, how much will be in the account after 2years?
AVprozaik [17]
3% = 3/100 = 0,03

When it's compount interest it's 1,03 because you gain 3% more from what you already have.

All you need to do
1,03•2000=2060$ for the first year

And then for the second year, you take the actual amount after one year of 3%

1,03•2060=2121,8

After two years, there will be 2121,8$
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Please help .............
liubo4ka [24]

Answer:

If I was able to see the message I would have definitely helped. I am so sorry I can not be of help

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Solve pls brainliest
Korolek [52]

Answer:

Down below

Step-by-step explanation:

No

no,

yes

,I am not sure,

yes

integers are whole numbers

I am not sure of one of them sorry.

5 0
2 years ago
Can u help me <br><br>thanks u
vovikov84 [41]
1 1/2=
1.5

1.5 * 3 =

4.5
7 0
3 years ago
Other questions:
  • The claim is that the proportion of peas with yellow pods is equal to 0.25​ (or 25%). The sample statistics from one experiment
    7·1 answer
  • Claire cut some apples into eighths she and her friends ate all but 17 pieces how many whole apples and parts of apples did she
    7·1 answer
  • The sum of two numbers are 26 and their difference is 8 what is the larger number
    7·1 answer
  • Rearrange the formula m =
    10·2 answers
  • Can help find the answer , what the increasing interval and decreasing interval. In interval notations?
    14·1 answer
  • Jenny wants to rent a truck for one day. She contacted two companies. Laguna's Truck Rentals chargers $20 plus $2 per mile. Salv
    7·1 answer
  • Find the area of the kite. please help thank you
    10·1 answer
  • Two angles are supplementary and one angle is 18° greater than the other. find measure of the angles.
    8·1 answer
  • The area of Chile is approximately 2*10^6 square kilometers the area Bosnia is approximately 9*10^4 square kilometers what is th
    8·2 answers
  • I need help with question 2​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!