1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NISA [10]
3 years ago
7

Find the value of a 3:9=4:a

Mathematics
2 answers:
Goryan [66]3 years ago
7 0

Answer:

it is equals to 3 okay ^^

Vilka [71]3 years ago
3 0

Answer

a=4

Step-by-step explanation:

3xa=4x3

3a=12

a=4

You might be interested in
Tom jogged 3/5 mile on Monday and 2/6 mile on Tuesday. how much farther did Tom jog on Monday than on tuesday
pashok25 [27]
3/5= 18/30, 2/6= 10/30, so Tom jogged 8/30 more of a mile on Monday then tuesday
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Each ride at the fair costs $2.50. Alex will spend at least $15 for rides. Write an inequality to determine the least number of
goblinko [34]
0<r<6
the least number of ride he can go on is 0 which is none and the most is 6 because 15/2.50=6
4 0
3 years ago
Graph the equation y=147x+60
tiny-mole [99]
If you put the equation into graphing calculator online or manual, you can get the graph.

7 0
4 years ago
HELP!!! 30 POINTS!!
FromTheMoon [43]

Answer:

1. A.) 300 cm

2. D.) 1700 in

3.  A.) 12 cm

4. B.) 421 FT

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
If ∠8 measures 116°, what is the measure of ∠1? (Lines b and c are parallel.)
Trava [24]
It is the first one angle 64
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which property is demonstrated in the equation 6×(8×1)=(6×8)×16×(8×1)=(6×8)×1 ?
    10·2 answers
  • How can you use a number to explain what an integer and rational numberes are?
    7·1 answer
  • Multiply<br> 7i(5-9i)<br> Please Help!
    14·1 answer
  • Assume that the samples are independent and that they have been randomly selected. A marketing survey involves product recogniti
    5·1 answer
  • A 9-pound bag of dog food costs $40, and a 20-pound bag of dog food costs $85. Which bag is the better buy?
    14·1 answer
  • Use the roster method to write each of the given sets. (Enter EMPTY for the empty set.)
    9·1 answer
  • How do I solve the equation 17=5k-2
    5·2 answers
  • What is the quotient 2 1/5 over negative 1/10​
    13·2 answers
  • 50% of a number is x. What is 100% of the number? Assume x &gt; 0.
    8·1 answer
  • Solve<br> Y = -1/2 (-2) + 2
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!