1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solong [7]
3 years ago
15

Jada has a stand in the marketplace where she sells ground cumin. Her weekly expenses are $300, and she sells her cumin at a fix

ed price per kilogram. If she sells 120 kilograms of cumin, her weekly net profit is $600. What is the price of a kilogram of Jada's cumin? How much cumin does Jada have to sell to cover her weekly expenses?
Mathematics
1 answer:
Black_prince [1.1K]3 years ago
4 0

Answer:

$7.5

40 kg

Step-by-step explanation:

Expenses= $300 per week

120x= 300+600

120x=900

x= 900/120= $7.5 per kg

300/7.5= 40 kg to be sold to cover weekly expenses

You might be interested in
A spider is climbing up a 30 meter building. Each day it climbs five meters and slides back one meter. How many days will it tak
NISA [10]
I think it will take it 8 days bcuz 4x8=32 it climbs 5 slides down 1 which is 4



I hope that helped u
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I Round 53879 to the nearest hundred.
Elenna [48]
So,

53,879 rounded to the nearest hundred:

If the number in the tens place is greater than or equal to 5, then round up.  If not, round down.

7 is greater than or equal to 5, so round up.

53,879 --> 53,900
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help me??????????
madam [21]
I hoped this help c 0.43
4 0
3 years ago
I know this is super easy! My brain just cannot wrap my head around my maths today. Please help soon.
zysi [14]

Hello there! the answers to your question are:

a. $15x + $20y = $100; x + y = 6.

b. Yes, he can, since the cost of 4 shirts is $60, and two pants is $40, which adds up to be how much he is spending, or $100.  

Let's start by working to solve part a. We need to set up a system of equations that models the situation given. To do this, let's set up an equation that models how many Sean will buy in total and how much he will spend.

The question says that he wants to spend $100 total, and shirts cost $15 and pants cost $20. We can model this as $15x + $20y = $100.

The question also says he wants to purchase a total of 6 items for his wardrobe, so the number of items he buys has to add up to 6. This can be modeled as x + y = 6.

This gives us our answer for part a. Now let's solve part b. We are being asked if Sean can buy 2 pants and 4 shirts. This fits one of our equations, x + y = 6, since 4 and 2 add up to be 6. We need to see if this fits our other equation, though $15x + $20y = $100. To do this, we can substitute the number of shirts (4) into the x value, and the number of pants (2) into the y value and solve. If the total is more than 100, he can't. If it is less, he can.

$15(4) + $20(2) = 100

60 + $20(2) = 100

60 + 40 = 100

Since our total adds up to $100, he can buy 2 pairs of pants and 4 shirts.

I hope this helps and have a great rest of your day!

8 0
3 years ago
Select the correct answer.
scoray [572]

Answer:3

Step-by-step explanation: there is 3 sets of (F), (B), (S)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of the expression shown below?
    10·2 answers
  • In one year, 144 of the people enrolled in a college went on a winning outreach during the college year. It was 4/5 of the peopl
    7·1 answer
  • One hundred employees of a company are asked how they get to work and whether they work full time or part time. The table below
    14·1 answer
  • Which of the following rational numbers is equal to 4.7 with a line on top of 7 ?
    9·1 answer
  • (f- g)(x) =<br> A. x2 + x-4<br> B. x2 + x + 4<br> C. 12- X+6<br> D. x2+x+6
    12·1 answer
  • PLEASE ANSWER + BRAINLIEST!!
    6·1 answer
  • Write as a single power of 8.<br> 8 to the power of 8<br><br> ÷<br> 8 to the power of 2
    7·1 answer
  • Factorise fully 18x+9
    5·1 answer
  • Solve for x please and thank you
    14·2 answers
  • Your friends and you notice a classmate who always has brand new clothes, shoes, and electronics. What would you need to know in
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!