1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sphinxa [80]
3 years ago
13

(19) mx+nx=p How do you solve it

Mathematics
1 answer:
hodyreva [135]3 years ago
3 0

Answer:m=p/x - n, n=p/x-m

Step-by-step explanation: I hope this is what you are looking for.

You might be interested in
Find all zeros for (2x-1)(x-5)
NeTakaya
To do this set each of the factors to 0:

2x - 1 = 0
2x = 1
x = 1/2

x - 5 = 0
x = 5

Hope this helps!
5 0
3 years ago
Hailey bought 3 pounds of apples for $7.70. How much did she pay per pound?
7nadin3 [17]
2.57 is the anwser. it comes out to be 2.56666667 which woukd round up to 2.57
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is Y=7.5x proportional or non proportional
kipiarov [429]
Hi , the answer is proportional , every time when you see an equation that has the Y first then a number next to a x , that equation tells you that there is a proportional relationship. 
<span />
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tell which property the statement x+14=14+x illustrates.
Naddik [55]

Answer:associative property of addition

Step-by-step explanation:The associative property of addition says that changing the grouping of the addends does not change the sum.

8 0
2 years ago
A person on a moving sidewalk travels 6 feet in 3 seconds. The moving sidewalk has a length of 80 feet. How long will it take to
tekilochka [14]

Answer:

40.5 seconds

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • madison ran a total of 2 kilometers by running around the block 3 times. after running around the block 5 times how many kilomet
    10·2 answers
  • Convert the equation y + 1 = -3/5 (x+5)
    5·1 answer
  • What is the value of n in the equation –1/2(2n + 4) + 6 = –9 + 4(2n + 1)?
    9·1 answer
  • Given the following diagram, find the missing measure.
    6·2 answers
  • There are 36 apples, 28 oranges, and 24 pears in a basket. The fruit are packed into bags. An equal number of fruit is packed in
    12·2 answers
  • (4x squared) to the third power
    7·1 answer
  • Round 0.423 to the nearest hundredth
    5·2 answers
  • 20 Points! if pencils cost $2.40 for twelve, what is the unit price per pencil?<br>​
    14·1 answer
  • Equation to find original price if sale price of $429 is a 34% discount
    8·1 answer
  • Jerry bought 5 candy bars for $14.75. if the king size candy bar cost $3.75 and a regular size candy bar cost $1.75, how much of
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!