The ratio here is 16:436.
The easiest way to solve this is finding how many miles Jim can drive using just 1 gallon. We can do this by dividing both sides of the ratio by 16.
16÷16 is 1
436÷16 is 27.25
so our new ratio is 1 gallon:27.25 miles.
next we simply multiply both sides by 14.
1x14=14
27.25x14=381.5 miles :)
Answer:
26.88/7 = $3.84 per ounce
Step-by-step explanation:
Let’s see, for 6 servings he needed 4 carrots, meaning every carrot was equal to 1.5 servings. 15/1.5 is 10, 10 carrots for 15 servings.
Answer:
y=|x|
Here's a graph if needed.
11 and 2/11 because 46 divided by 11 is 44 plus 2 is 46