1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivan
3 years ago
15

a used car can be purchased for 4,000 cash or credit . if a credit plan is used the payments are 100$ per month for 4 years. how

much money is saved by paying cash?
Mathematics
1 answer:
djverab [1.8K]3 years ago
8 0
Via monthly payments:  ($100/mo)*(48 monts) = $4800, as opposed to $4000 cash.  That's a difference of $800!  Pay cash if y ou can.

You might be interested in
Question 1b? please help?
Alborosie
I hope this may help.u

5 0
3 years ago
Jeremy bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price?
Goryan [66]

Answer:

$0.90

Step-by-step explanation:

you would divide it by 5

$4.50/5=$0.90

hope this helps

brainliest?

6 0
3 years ago
Suppose a firm in a competitive market earned $1,000 in total revenue and had a marginal revenue of $10 for the last unit produc
aleksklad [387]

Answer:

      $5 and 50 units

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Solve for K<br><br> k/2+1/2=3
alexira [117]

Answer:k=5

Step-by-step explanation:

K/2+1/2=3

K/2=3-1/2

K/2=5/2

K=10/2

K=5

6 0
3 years ago
Find 2 consecutive odd numbers between 60 and 80 which are both prime
Oduvanchick [21]
71 and 73 are consecutive odd numbers that are both prime
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you convert 5/8 into a decimal?
    8·1 answer
  • 2. Shawn likes to save time and plan ahead, so she wants to program her computer to take the number of orders that need to be fi
    8·1 answer
  • What is the first quartile of this data set?
    11·2 answers
  • Ken needs to catch the bus by 8:45 a.m. It takes him 20 minutes to shower, 10 minutes to dress and 15 minutes to eat breakfast.
    8·1 answer
  • what is the value after 7 years of a car that originally costs $25,000 rate if it depreciates at a rate of 8% per year ?round yo
    13·1 answer
  • A zoo is open 5 days a week. For one week, zoo attendance per day was 113,185,140,219, and 295. What was the mean number of p
    11·1 answer
  • If two equilateral triangles have equal perimeters, they must also have equal areas? True False
    11·2 answers
  • Consider the line y = 3/8x + 3
    8·1 answer
  • What’s the answer for this
    11·1 answer
  • In need of assistance
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!