1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Goryan [66]
2 years ago
15

A spinner with two equal sectors is spun 5 times.

Mathematics
1 answer:
andreyandreev [35.5K]2 years ago
7 0

Answer:

There are 32 outcomes that are possible

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The coefficient of 8 · 2N is _____.
SSSSS [86.1K]
I believe the answer you are looking for is 2.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 24 boys and 16 girls on the playground. What is the ratio of boys to total number of children on the playground?​
Reil [10]

Answer:

6 to 4

Step-by-step explanation:

24/4 = 6 Boys

16/4 = 4 Girls

Boys 6 / Girls 4

5 0
2 years ago
1a. Javier jogs 3/4 of a mile in 8 1/2 minutes.
Sergeu [11.5K]

Answer: 18/7

Step-by-step explanation: random.

7 0
3 years ago
Solve:<br> 2m - 8 = -m + 10
Varvara68 [4.7K]

Step-by-step explanation:

2m+m=10+8

3m=18 /3

M=6

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I will give brainliest.........................Please explain please..........................
Ahat [919]
<h3>Answer:  Profit = 6.40 dollars</h3>

======================================================

Explanation:

Plug x = 80 into the equation to get

y = 0.12x

y = 0.12*80

y = 9.60

This means the store paid $9.60 for the rope. This amount of money is leaving the store owner's wallet or bank account. We'll keep this in mind for later.

-------------------

The graph shows the equation y = 0.20x

Note how the point (1, 0.20) is on the line to help see the slope right away. This trick only works when the line goes through the origin.

You could also use the slope formula to get this. The y intercept is 0 since the line goes through the origin.

This equation and graph show that the price per foot is $0.20, or it's 20 cents per foot.

Plug in x = 80 to find how much the store will make in revenue

y = 0.20x

y = 0.20*80

y = 16

The store makes $16 in revenue when it sells 80 ft of rope.

----------------------

The cost to the store was $9.60 found in the first section. The revenue was $16 found in section 2.

So,

profit = revenue - cost

profit = 16 - 9.60

profit = 6.40 dollars

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The length of a classroom is 34 feet. What is this measurement in yards and feet?
    14·1 answer
  • Missing numerator or denominator.<br> 1 / 2 = / 4
    8·2 answers
  • Liam bought pizza and wings for $27.58. How much change should Liam receive if he gave the clerk three $10 bills?
    8·2 answers
  • a pet store marks up all of their grooming products by 15% of the price, p. write an expression for the retail price
    14·2 answers
  • PLEASE ANSWER MY LATEST QUESTION PLEASE
    9·2 answers
  • Due for 10:00am need help​
    9·1 answer
  • 12 yards +14 feet by 2
    5·1 answer
  • Someone please help me with these or at least tell me how it works
    12·1 answer
  • A 7-pound box of grapes costs $30.24. What is the price per ounce?
    15·2 answers
  • Please solve all of the questions!! GIVING BRAINLIEST
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!