A) > since it is 50c per weekday and 75c each weekend assuming it allows for the 2 days each saturday/sunday.
50c * 5 = $2.50 since there are 5 days in weekdays
75c * 2 = $1.50 since there are 2 days in the weekend
Add $2.50 and $1.50 to get $4.00
b) For 3 school days we know it is a weekday on the school week.
So perform 50c * 3 which gives us <span>$1.50
</span>c) 12 days off from school is 10 weekdays and 1 weekend or 2 days of 75c
So now just do 50c * 10 which is $5.00 and 75c * 2 which is $1.50
Add $5.00 and $1.50 and we get $6.50
d) 4 weeks = 20 weekdays since 5 *4 = 20 and 8 days in each weekend since 2 * 4 = 8
Now that we have the amount of weekdays and weekend days we can multiply.
50c * 20 = $10.00
75c * 4 = $3.00
Add $10.00 and $3.00 to get $13.00 for 4 weeks.
e) We have 1 day of the weekend and 2 weekdays here.
50c * 2 = $1.00
75c * 1 = 75c
<span>$1.00 + 75c = $1.75 in those 3 days listed.
</span>
Add all these together to get your total value.
$4.00 + $1.50 + $6.50 + $13.00 + $1.75 = $26.75
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Answer:
Two times the difference of x and seven plus ten
Step-by-step explanation:
Answer: So lets say that the width is w. The length(L) is 4 meters greater than 3 times the width. 3 times the width would be 3w, and then 4 meters greater than that would be 3w+4. You have two widths and two lengths to a rectangle that must add up to equal 72. So 2w + 2L =72. But remember that one L equals 3w+4
2(w) + 2(3w+4) = 72
2w+6w+8=72
8w+8=72
8w=64
w=8
L=3w+4
L=3(8)+4
L=24+4
L=28
So the dimensions are 8 meters by 28 meters
To check 2(8)+2(28)=72
Answer:
28
Step-by-step explanation:
Convert 2.5 to minutes = 150 minutes. Then divide 4200/150 which gives you 28 per minute