1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elenna [48]
3 years ago
14

After each charging, a battery is able to hold only 97% of the charge from the previous charging. The battery was used for 18 ho

urs on its first charge before it had to be recharged. What is the total number of hours the battery can be used over its lifetime?
Mathematics
1 answer:
Cerrena [4.2K]3 years ago
7 0

Answer:

The total nuber of hours that the battery can be used over its lifetime is 600.

Step-by-step explanation:

We use an infinite geometric series to solve this question.

The sum of all values of an infinite geometric series is given by the following equation:

S = \frac{a_{1}}{1 - r}

In which a_{1} is the first term and r is the common ratio.

After each charging, a battery is able to hold only 97% of the charge from the previous charging.

This means that r = 0.97

The battery was used for 18 hours on its first charge before it had to be recharged.

This means that a_{1} = 18

What is the total number of hours the battery can be used over its lifetime?

S = \frac{18}{1 - 0.97} = 600

The total nuber of hours that the battery can be used over its lifetime is 600.

You might be interested in
What is the quotient of 8.7 & 0.6?
Stella [2.4K]

Answer:

?

Step-by-step explanation:

impossible to answer without knowing which is the divisor and which is the dividend.

4 0
3 years ago
A 1000 watt microwave does --------- joules of work in 5 seconds
ss7ja [257]

Answer:

5,000 Joules of work.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
write and solve a real- world problem involving the multiplication of a fraction and a whole number whose product is between 10
Tomtit [17]

Answer:

Real word Problem:- Jean is working in a pizza shop. She has 60 kg of flour. She has used one-fifth of it for making pizzas. How much flour she used for making pizzas?

Solution:- Quantity of flour she has= 60 kg

The quantity she used in making pizzas=\frac{1}{5}\ of\ 60

=\frac{1}{5}\times60=12\ kg

hence, she used 12 kg of flour for making pizzas.

Here the multiplication of a fraction and a whole number =\frac{1}{5}\times60 and its answer is between 10 and 15, since 10<12<15.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is a better deal: 10 pounds of hamburger for $4.99 or 5 pounds of hamburger for $2.69? PLEASE HELP ME QUICKLY ILL LOVE YOU
JulijaS [17]

Answer:

10 pounds for $4.99

Step-by-step explanation:

If you multiply the 5 pounds for 2.69 by 2, you would get 10 pounds of hamburger for 5.38 which is more than 4.99

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Alec and Kiara went to Freddy's Yogurt Shop for frozen yogurt. Alec got 8.6 ounces of strawberry frozen yogurt, and Kiara got 8.
LiRa [457]

Answer:

$8.40

Step-by-step explanation:

8.6 plus 8.2 is 16.8 so they had a total of 16.8 ounces.  $0.50 per ounce so you need to multiply 16.8 by 0.50 which is 8.40.  you can also do 8.6(0.5) plus 8.2(0.5)=  4.3 plus 4.1 = 8.4

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Pythagorean theorem Find x.
    7·2 answers
  • 4 more than the price p as a alegebraic expression
    6·1 answer
  • A cone has a volume of 6 cubic inches. What is the volume of a cylinder that the cone fits exactly inside of
    10·2 answers
  • The area of a rectangular garden is 8811 ft?. If the length of the garden is 99 feet, what is its width?
    7·2 answers
  • The lengths of two sides of triangle are given. Determine the range for the possible lengths of the third side
    6·1 answer
  • The diagram above represents a biochemical process that occurs in a cell. The purpose of this process is to synthesize ?
    8·2 answers
  • X - (-7) = -10<br> Write the subtraction equation as an addition equation
    7·2 answers
  • . 3(s - 8) + -13 = 5​
    7·1 answer
  • A pack of five basic solid T-shirts costs $29.95 in a store. The sales tax where they are sold is 7.75%. What is the unit cost o
    9·2 answers
  • The circumference of the Earth model at the Globe Arena is 56.52 centimeters. What is
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!