1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miskamm [114]
3 years ago
9

Box A contains 5 dark chocolates and

Mathematics
2 answers:
Dmitry_Shevchenko [17]3 years ago
6 0

Answer:

\frac{1}{3}

Step-by-step explanation:

The probability of picking box A;

P(A) = 1/2

Box A has 5 dark chocolates and 10 milk chocolates.

The probability of picking a milk chocolate from box A;

P(milk in A) = \frac{10}{15} = \frac{2}{3}

P(A) and P(milk in A) = \frac{1}{2} × \frac{2}{3} = \frac{1}{3}

strojnjashka [21]3 years ago
5 0
Answer=2/3 or 66.6%
Explanation:
Total number of milk chocolate in Box A = 10
Total number of dark chocolate in Box A = 5
Total number of chocolates = 15
So probability of choosing Milk chocolate =
10/15*100
=> 2/3*100
=66.66%
Hope this helps you
Please mark this as the brainliest


You might be interested in
the smith family is designing new plans for an in ground pool. mr smith draws a rectangular shape with a length that is 5 feet l
Mnenie [13.5K]
Answer:
area of pool = w(w+5) = w^2 + 5w square feet

Explanation:
The height of the pool is used as its width.
Assume that the width of the pool is w feet.
Now, we are given that the length of the pool is 5 feet longer than its width.
This means that:
length of the pool = w + 5 feet
The area of the rectangle is calculated as follows:
area = length * width
area = (w+5) * (w)
area = w^2 + 5w square feet

Hope this helps :)
4 0
4 years ago
A train goes 10 miles per hour. How far does it travel in 4 hours
iren [92.7K]

Answer:

40 mph

Step-by-step explanation:

10 miles*4 hours = 40 miles

8 0
3 years ago
ms.abramson loves to bake.last weekend she uses 4 1/2 pounds of sugar to make banana nut muffins. each batch of muffins needs 2/
Nookie1986 [14]
She can make about 22 batches I think.
3 0
3 years ago
Coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee
Anna007 [38]

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find BG.<br><br><br> ………………………….
____ [38]
BG = 40. Equation: 4(3) + 8 + 20 = 40.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find a solution to the following system of equations.
    5·2 answers
  • In which quadrant does the terminal side of the angle 257° lie?
    10·2 answers
  • I need help!!!!!!!! I'm stumped.
    12·1 answer
  • Help with number 10.
    9·1 answer
  • Mel used half of her film to take pictures of her dog.hen she took 10 pictures of her cat. She has 14 exposures left before she
    8·1 answer
  • Please answer I’ll rate brainlyest
    10·1 answer
  • 1. What has left tons of “space junk” in orbit around the earth?
    15·1 answer
  • Solve using the quadratic formula. Show all work. Write each solution in simplest form. No decimals.
    6·1 answer
  • Factor the following polynomial completely. Start by getting the GCF of the polynomial. 2x^3-18x
    12·1 answer
  • Write three hundred and ninety six million two hundred and forty two thousand and two as a numeral
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!