Answer:
3 x 10 = 30 man-days per house
To find the unit price, divide the total price by the total weight.
4.60 / 2 = 2.30
So, the unit price is $2.30 per liter of milk.
Best of Luck!
Hello from MrBillDoesMath!
Answer:
See below
Discussion:
Triangles BAD and BCD are congruent by the SAS postulate.
* Side AD = DC because BD is the perpendicular bisector of AC.
* Angle ADB and CDB are both right angles, and hence equal, because
BD is the perpendicular bisector of AC)
Corresponding parts of congruent triangles are equal so angle BAD = angle BCD, which was to be proven.
Regards,
MrB
The answer to the problem is 6,-6
If i was a tennis player playing in wimbledon i would break that rule ;-;