1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alchen [17]
3 years ago
10

PLEASE HELP! URGENT! WILL GIVE BRAINLIEST!

Mathematics
1 answer:
alexandr402 [8]3 years ago
5 0
1. The answer is 1. To get this answer, substitute x=3 into the function and solve for f(x)

2. The answer is 12. Substitute -5 in place for f(x) and isolate and solve for x.

**Please mark this answer as Brainliest and leave a Thanks if I helped :)
You might be interested in
#1 $11.49 for 3 packages and fid the unit rate.round to the nearest hundredth if necessary
mote1985 [20]
If you would like to find the unit rate, you can calculate this using the following steps:

$11.49 ... 3 packages
$x = ? ... 1 package

11.49 * 1 = 3 * x
11.49 = 3 * x         /3
x = 11.49 / 3
x = $3.83

The correct result would be $3.83.
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Trigonometry<br> Special Right Triangles <br> Find the exact value of tan 0* + cos 90* - sin 0*.
Margarita [4]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

tan(0) = 0

cos(90) = 0

sin(0) = 0

0 + 0 - 0 = 0

6 0
3 years ago
Drag tiles to match each fraction, decimal, or percent to an equivalent fraction, decimal, or percent.
yanalaym [24]

Answer:

...

Step-by-step explanation:

1. 0.002

2. 308%

3. 2 6/10

7 0
3 years ago
PLS HELP ME PLSS AND SHOW HOW YOU GOT YOUR ANSWER
ioda

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Hey my old account is ilikebug it got into minus points somehow so this is my new account
drek231 [11]

Answer: Hi hope your new account doesn't malfunction.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A case of grapefruit weighs 35 3/4 pounds. of this weight, 1/8 is not ripe. What is the weight of the grapefruit that are ripe?
    6·1 answer
  • Mrs. J. is trying to get her third-grade students to remember to have their homework signed by a parent before bringing it to cl
    6·1 answer
  • every 5th person on the water ride gets a free photo. one of your friend is 53rd in the queue. will she get a free photo
    8·1 answer
  • The sum of the angle measures of a quadrilateral is 360°. Write and solve an equation to find the value of X.​
    9·1 answer
  • A stainless steel patio heater is a square pyramid. The length of one side of the base is 19.6 m. The slant height of the pyrami
    15·1 answer
  • The University of Arkansas recently approved out of state tuition discounts for high school students from any state. The student
    6·1 answer
  • Factor the following:
    11·1 answer
  • Marlon buys a sweater for $28 that has $17 off its usual price in sale. Write an equation to describe the cost of the sweater in
    14·1 answer
  • HELP ME WILL GIVE BRAINLIEST ​
    6·1 answer
  • Write your answer in simplest radical form​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!