Answer:
The solutions to equation 1 are x = 3, −1.5, and equation 2 has no solution.
Step-by-step explanation:
Rearranging the two equations, you get ...
- |4x -3| = 9 . . . . . has two solutions
- |2x +3| = -5 . . . . has no solutions (an absolute value cannot be negative)
The above-listed answer is the only one that matches these solution counts.
_____
Testing the above values of x reveals they are, indeed, solutions to Equation 1.
Answer:
The answer would be 1,946675
Answer:
B:14
Step-by-step explanation:
Answer:
$38.31
Step-by-step explanation:
Given:
Pure silver that cost $33.48 per ounce used to form $24.35 alloy/ounce.
Question asked:
How many ounces of pure silver were used to make an alloy of silver costing $27.87 per ounce?
Solution:
At cost $24.35/ounce, pure silver is mixed = $33.48
At cost $1/ounce, pure silver is mixed = 
At cost $27.87/ounce, pure silver is mixed = 

Thus, $38.31 ounces of pure silver were used to make an alloy of silver costing $27.87 per ounce.