Answer: y= 6x-4
Step-by-step explanation:
I wrote it in y=mx+b format. m is the slope and b is the y-intercept.
The slope is 6 because 12/2=6
Answer:
The 8 oz has lower unit rate, it's lower by .2.
Step-by-step explanation:
8 oz divided by $6 = $1.333 for 1 oz ---- (round to 1.3)
6 oz divided by $4 = $1.5 for 1 oz
Answer:
step 1
Find the average growth per year of the populations of rabbits farm A
Over the first 2 years
for t=0
numbers of rabbits=5 (is not exact)
for t=2
numbers of rabbits=40
average=[40-5]/2---------> 17.5
step 2
Find the average growth per year of the populations of rabbits farm B
Over the first 2 years
for t=0
numbers of rabbits=5 (is not exact)
for t=2
numbers of rabbits=30
average=[30-5]/2---------> 12.5
step 3
Compare the average growth per year of the populations of rabbits on both farms
farm A=17.5
farm B=12.5
the average rate of population growth of rabbits in farm A is greater than average rate of population growth of rabbits in farm B by about 5 rabbits per year.
therefore
the answer is the option C)
the average rate of population growth of rabbits in farm A is greater than average rate of population growth of rabbits in farm B by about 6 rabbits per year.
Step-by-step explanation:
Answer:
second degree
linear polynomial
Step-by-step explanation: