Answer:
(b) The number of pounds of berries each person would receive is
pounds.
Step-by-step explanation:
The amount of berries in first basket = 3 3/8 pounds
Now, 
So, the amount of berries in first basket = 3.375 pounds
The amount of berries in second basket = 2 7/8 pounds
Now, 
So, the amount of berries in second basket = 2.875 pounds
Now, the total berries = Berries in ( First + Second) basket
= 3.375 pounds + 2.875 pounds
= 6.25 pounds
So, the number of pounds each person would have = 
Now, 
So, the number of pounds of berries each person would receive is
pounds.
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Drop an altitude. Either of the two resulting right triangles with legs of length 5 and x and a hypotenuse of 10.
By the Pythagorean theorem, it follows that the answer is B.
At Wolf-M-Up, Cost = 17.50 + 2.25(number of days)
At Fangs-R-Us, Cost = 24.25 + 1.5(number of days)
The costs are the same when [ 17.50 + 2.25 D = 24.25 + 1.5 D ].
Subtract 1.5D from each side: 17.50 + 0.75 D = 24.25
Subtract 17.50 from each side: 0.75 D = 6.75
Divide each side by 0.75 : <em>D = 9 days</em>
Substitute 9 for the number of days at either company,
and the cost is<em> $37.75</em> .
If you only want the wolf for a few days, then Wolf-M-Up is cheaper.
If you plan to keep it for more than 9 days, then Fangs-R-Us will cost less.
For exactly 9 days, both wolves will cost the same $37.75 .
Answer:
13(4x-13)
if you distribute it then you come back with 52x-169.
(4,12) is the correct answer