1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Minchanka [31]
2 years ago
6

Find the median of this data: 20, 25, 22, 22, 20, 25, 20. If necessary, round to the nearest tenth.

Mathematics
2 answers:
Ainat [17]2 years ago
4 0
20 20 20 22 22 25 25
median is 22
Oliga [24]2 years ago
4 0
First, put them in order from least to greatest....

20, 20, 20, 22, 22, 25, 25

Cross out the first and the last until you git one number...

20,20,20,22,22,25,25
20,20,22,22,25
20, 22, 22
22

The median is 22.
You might be interested in
Solve for h. <br> 7/5h - 2= -3/5h +7<br> Please show work!
netineya [11]
7/5h+3/5h-2=7
10/5h-2=7
2h=11
h=5.5
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
3x-5(x-5)= -4+2x+1<br><br> Can someone help me out plzzzz
dusya [7]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

So basically first distribute the -5 to the stuff in the parenthesis and then solve.

Hope I helped!! :)

7 0
2 years ago
Nut Mix Michael and Kevin return to the candy store, but this time they want to purchase nuts. They can't decide among peanuts,
Harrizon [31]
2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
8 0
3 years ago
Natalie consumes only apples and tomatoes. Her utility function is U(x, y) = x 2y 8 , where x is the number of apples consumed a
Kamila [148]

Answer:

16 apples.

Step-by-step explanation:

U(x, y) = x^2y^8

MU_x =\frac{\partial U}{\partial x}  = 2xy^8\\MU_y = \frac{\partial U}{\partial x} = 8x^2y^7\\

Price of apples, Px=$4

Price of tomatoes,  Py=$3

Ratio of their Marginal Utilities

\frac{MU_x}{MU_y}  =  \frac{Px}{Py}

\frac{y}{4x}  =  \frac{4}{3}

y=\frac{16x}{3}

Since Natalie’s income is $320

320 = xPx+yPy

320=4x + 3*\frac{16x}{3} \\320= 4x+16x = 20x\\x=\frac{320}{20} = 16\\Also\\y=\frac{16x}{3}=\frac{16X16}{3}=\$85.33

Since x=16, Natalie will consume 16 apples.

6 0
3 years ago
Please help me with 6-9!!
kolezko [41]
I got C for 6 & 7. I haven't done this in a while so I don't know 8 & 9. I hope I helped!
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Pie divided by 6 is the reference angle for what?
    6·2 answers
  • The property that says you can add or multiply numbers in any order , without changing the answer , is called the Property.
    10·1 answer
  • Please hepppp due tomarrow means a lot
    11·1 answer
  • The Forest family watched television for a total of
    11·1 answer
  • How do u solve x/4=-5
    11·2 answers
  • A roller coaster can load 60 passengers every 5 minutes. Complete the double number line to show how many people can be uploaded
    14·2 answers
  • Anna has 5 pounds of ham to make 20 sandwiches. She puts the same amount of ham on each sandwich. Which statement about Anna’s s
    5·2 answers
  • Hello can someone help me with this please
    9·1 answer
  • What is the percentage of data between 90 and 140?
    8·1 answer
  • What is 96 Is 12 percent identify the part whole and percent​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!