Hey there! :) How are you? Basically what you said is right.
Question 1: There are 16 oz (ounces) in a pound, so we do 64/16= 4 lbs (pounds).
Question 2: If Jack has 3 pounds of pasta, that would mean he has 48 ounces, since 1 pound is 16 oz, so 16*3= 48 ounces.
Hoped I helped! Have a nice day, and keep smiling! :)
Answer:
That's correct. The answer would be 16.3 when you add them both together.
Answer:
x=-9
Step-by-step explanation:
The answer is -22 because when you subtract -8 from -14 it gives you -22!
Answer: $ 6
Step-by-step explanation:
Here, the cost price of each soup = x dollars
The cost price of 16 soup = 16 x
The selling price of 16 soup = 16 x + 96
Since, the total money received for 16 soup = The selling price of 16 soup - The cost price of 16 soup
= 16 x + 96 - 16 x
= 96
Thus, the total money received for 16 soup = 96 dollars
⇒ The total money received for 1 soup =
dollars
⇒ The total money received for 1 soup = 6 dollars
Hence, for each soup 6 dollars is received.