1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
k0ka [10]
3 years ago
13

What is the area of this triangle?

Mathematics
2 answers:
ch4aika [34]3 years ago
8 0

\text{In the given triangle we can see that the two sides length is 2.7 ft}\\
\text{and 3.4 ft and the angle between them is }40^{\circ}\\
\\
\text{we know that the area of a triangle with given two sides a and b and }\\
\text{the angle between them, C is given by}\\
\\
\text{Area}=\frac{1}{2}ab\sin C\\
\\
\text{so using this formula, the area of the given triangle is}\\
\\
\text{Area}=\frac{1}{2}(2.7)(3.4)\sin(40^{\circ})

\Rightarrow \text{Area}=\frac{9.18}{2}\sin(40^{\circ})\\
\\
\Rightarrow \text{Area}=4.59\sin(40^{\circ})\\
\\
\Rightarrow \text{Area}\approx 2.95

Hence the area of the triangle is approximately 2.95 square feet

Alex17521 [72]3 years ago
3 0
Well, you would have to mutiply the length and width and then divide that by 2 to get your area for the triangle
You might be interested in
Can someone please answer my question before this one go to my profile to view
Elenna [48]

Answer: Okay, what's the question?

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
What is the value of x for part A and part B
GuDViN [60]
Part A :

So the two sides are equivalent,

9x - 18 = 3x

Solve for x and get 3.

~~

Answer : x = 3

~~

Part B :

To find JM, simply substitute x for 3 and solve,

9(3) - 18
27 - 18 = 9
~^

Answer : JM = 9

~~

I hope that helps you out!!

Any more questions, please feel free to ask me and I will gladly help you out!!

~Zoey

5 0
2 years ago
If you purchase a dozen bagels, you save 10% If a dozen bagels originally costs $11.50, what is the sale price
KonstantinChe [14]
10 percent of 11.50 is 1.15. Subtract that from 11.50 and you would get 10.35. The sale price would be $10.35
6 0
2 years ago
Brittany has 50 beads. 70% of the beads are gold. How many beads does Brittany have?
Ket [755]

Answer: 35 gold beads and 15 non-gold beads

Step-by-step explanation:

70% of 50

.70×50 = 35

50 - 35 = 15

6 0
3 years ago
#6 : Dan borrowed $2,000 for 6 months at 12% annual simple interest rate. How much interest is that? [HINT: Time has to be in YE
Lana71 [14]

Answer:

That would be D.1440

Step-by-step explanation:

<h2>The formula for simple interest is I= P×r×t.</h2><h2>p=principal amount(2,000)</h2><h2>r=rate(12%)</h2><h2>t=time/month(6)</h2>
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP! IF CORRECT WILL GET BRAINLIST!
    7·2 answers
  • 45 POINTS PLEZ HELP MEE
    14·1 answer
  • How do I write in standard form 700000 + 20000 + 4000 + 500 + 60 + 2
    7·2 answers
  • Mr. and Mrs. Dorsey and three children are flying to spring field. the cost of each ticket is 179. estimate how much tickets wil
    5·1 answer
  • UV and RV are secant segments that intersect at point V.
    5·2 answers
  • Seth bought a 15 ounce jar of peanut butter for $3.15. what is the unit price?​
    12·2 answers
  • Goes through points (-2,-1) and (-3,5)<br> Help me pleaseeeeeeeeeee
    13·1 answer
  • Find the value of x.
    11·1 answer
  • Examine this system of equations. Which numbers can be multiplied by each equation so that when the two equations are added toge
    15·2 answers
  • A building contractor is to dig a foundation 12 feet long, 9 feet wide, and 6 feet deep for a toll booth. The contractor pays $1
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!