1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paladinen [302]
3 years ago
8

8(3a+6)=2a-4

Mathematics
1 answer:
NISA [10]3 years ago
4 0
A=-26/11 —> you will solve for a by simplifying both sides of the equation, then isolating the variable.
You might be interested in
1.17-0.07a+(-3.92a) please help asap
Dovator [93]

Answer:

1.17-3.99a

Step-by-step explanation:

You can only combine like terms and 1.17 is not a like term to -0.07a and -3.92a

So you can only combine the like terms

4 0
4 years ago
Write an expression equivalent to -12/27 (it is a fraction)
rusak2 [61]
-4/9 is simplified of -12/27
6 0
3 years ago
Shawn earns $12.75 per hour. How many hours does she need to work to earn $102 or more. Write and solve an inequality.​
astra-53 [7]
First we divide 102 by 12.75 to get the hours which is 8 hours. So it would take 8 hours
4 0
3 years ago
Which equation represents the line shown on the graph? y=-2x у y = 2x 1 y = -x + 2 x -3-2-1 1 2 3 -2 -3 y = x + 2​
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

y = x + 2

Slope = rise / run

= 2 / 2 (or 1 bc 2 divided by 2 is 1)

The plotted point on the x axis is on 2

y = x + 2

6 0
3 years ago
Emily purchased three different sizes of popcorn at the movies. The medium popcorn was twice as expensive as the small popcorn.
MaRussiya [10]

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

medium popcorn- 2x

total - $23

large- 2x+3

23=4x+3

20=4x

x=5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You open a business selling school supplies and tutoring sessions. In your first week, you had $9,000 in sales. You ran a promot
    7·1 answer
  • If (2a+3b)=2 what is the value of (2a-3b)
    14·1 answer
  • You run one lap around a mile track every 8 minuets. Your friend runs around the same track every 10 minutes. You both start at
    6·1 answer
  • who has 32 people in 3/4 of them are wearing blue jeans what fraction of people in the room are wearing blue jeans using 32 as t
    10·2 answers
  • HELP ME PLEASE!!
    7·1 answer
  • A recipe uses 21/4 cups flour for a batch of cookies.Henry makes 10 batches of cookies for the bake sale. How many cups of flour
    14·1 answer
  • Someone please help me ASAP
    15·1 answer
  • Evan paid $60.54 for 3 notebooks and a calculator. If the calculator costs $45.87, how much does each notebook cost? Write a two
    12·2 answers
  • Is 2(6-3x)+x equivalent to 2(3x)+x?
    13·1 answer
  • Math again. marking as brainliest
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!