1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pashok25 [27]
3 years ago
11

PLEASE HELPPP

Mathematics
1 answer:
balu736 [363]3 years ago
6 0
DI’m pretty sure it’s
You might be interested in
What is the answer to this I really need help it is due tomorrow and it's 9:00 in the night
snow_tiger [21]
Whats your problem I can help you, what type of problem is it?
7 0
3 years ago
Find the percent increase. Round to the nearest percent. From 13 friends to 16 friends
larisa86 [58]

The percentage increase; you'll need to take the new value and subtract it by the old value.

16 - 13 = 3

Next, you'll divide 3 by the original value.

3 ÷ 13 = 0.23

And multiply by 100

The percentage increase of friends is 23%

8 0
3 years ago
For a fruit salad recipe, Jenna combined 3/8 cup of raisins, 7/8 cup of oranges, and 3/4 cup of apples. How many cups of fruit a
Murrr4er [49]
2 cups of fruit salad 
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
I forgot the unit rate of $6.25 for 5lbs. of apples
VladimirAG [237]
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25
5 0
2 years ago
Camila drew a triangle with a side that is 24
Marta_Voda [28]

Answer:

Step-by-step explanation:

It’s going to be 42 inches and 40 inches because we are simplifying

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the solution set for this linear-quadratic system of equations?
    10·1 answer
  • Write the opposite of -1/2 explain
    7·1 answer
  • A line segment is divided in two​ segments, such that the ratio of the long segment to the short segment is equivalent to the go
    9·1 answer
  • At West High School, 2/ 5 of the students play a sport. Of the students who play a sport, 1/ 4 play football. What fraction of t
    9·1 answer
  • Need help fast show work please!!
    10·1 answer
  • The expression 3×150 is equivalent to
    5·1 answer
  • What is the counterexample for "If two numbers are odd, then theri sum is odd"​
    10·1 answer
  • 35 Leticia has two bouquets of flowers. Each bouquet contains 13 daisies,
    12·2 answers
  • Y=-3×-2 graph can someone please help me with this please
    12·1 answer
  • A force of 72 N is applied to an area of 610 cm2.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!