Whats your problem I can help you, what type of problem is it?
The percentage increase; you'll need to take the new value and subtract it by the old value.
16 - 13 = 3
Next, you'll divide 3 by the original value.
3 ÷ 13 = 0.23
And multiply by 100
The percentage increase of friends is 23%
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the
cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of
apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the
given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25
Answer:
Step-by-step explanation:
It’s going to be 42 inches and 40 inches because we are simplifying