1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Verdich [7]
3 years ago
12

Two pounds of steak cost $7. How much do 5 pounds of steak cost?

Mathematics
2 answers:
son4ous [18]3 years ago
6 0

Answer:

$17.50

Step-by-step explanation:

Georgia [21]3 years ago
5 0
17.50 is the total cost
You might be interested in
Question 5<br> Find the value of x. (x refers to the angle)<br> 98°
lesya692 [45]

Answer:

I need a picture and more information to help :)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
If you apply these changes to the linear parent function f(x)=x what is the equation of the new function vertically compressed b
egoroff_w [7]
1x100 that is the answer
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rectangle has a perimeter of 34 cm and an area of 52 cm2. its length is 5 more than twice its width. write and solve a system
Vsevolod [243]
Width=4cm
length=13cm

3 0
4 years ago
What do you get when u count out 40 dollars with quarters? <br><br><br>help me please ​
Rudiy27

Answer:

160 Quarters

Step-by-step explanation:

There are 4 quarters in a dollar, and we know that there are 40 dollars. Multiply 40 by 4 to get 160

<u>Hope this helps :-)</u>

3 0
3 years ago
The ratio of boys to girls at King Middle school is 3:2. What is the ratio of girls to all students?
Dominik [7]
The answer is:  " 2 :5 " ;  or, write as:  " 2/5 " . 
________________________________________________________
The ratio of 'girls' to 'all students' is:  "2: 5 " ;  or, write as:  " 2/5 ".
________________________________________________________
Explanation:
________________________________________________________
Given:  The ratio of boys to girls is:  " 3:2 " .  

Problem:  Find the ratio of "girls" to "all students:
________________________________________________________
Note:    This ratio of "boys to girls", which is " 3 : 2 " ; 
________________________________________________________
    →  can be expressed as " 3x: 2x"  ;  

in which the total number of students is:  " 3x + 2x " = 5x " .

   → The total number of students is represented as:  " 5x " .  
________________________________________________________
→  The ratio of "girls to boys" is:  "2x : 3x" .

→  {that is;  the "inverse" of the ratio of "boys to girls"} ;  
→  {that is;  the "inverse" of  " 3x: 2x" } ;  →  which is:  " 2x : 3x " .
________________________________________________________ 

The ratio of "girls" to "all students" is:  "2x : 5x "  ;  or " 2x/5x " ; 
                                             → Both "x" values cancel ;  {since: " x/x = 1 "} ; 
_________________________________________________________
       →  and we have the answer:  " 2 :5 " ;  or, write as:  " 2/5 " . 
_________________________________________________________
The ratio of 'girls' to 'all students' is:  " 2 :5 " ;  or, write as:  " 2/5 ".
_________________________________________________________
8 0
3 years ago
Other questions:
  • what is the probability of either a boy or girl being born when the probability of a boy being born equals .50 or 1/2 as does th
    6·1 answer
  • The sum of the exterior angles of a polygon is always 180 degrees. True False
    13·2 answers
  • Explain how to create a Stem-and-Leaf plot using the 6 rules. And write down what the 6 rules are.
    7·1 answer
  • A package of beans in cans costs $32.50. How much does each can cost if there is 20 cans in the package?​
    5·1 answer
  • I NEED THIS ANSWER FAST!!!!
    14·1 answer
  • Brad paints a house in 5 days. When his brother Nick joins him, they can paint a house in 3 days. How long does it take Nick to
    13·1 answer
  • Angeline made a dish with 5 1/3 cups of pasta. One serving is 0.2 cups. How many servings of pasta were in the dish Angeline mad
    8·1 answer
  • Oscar and Marilyn are taking a 14-day road trip. They plan to drive 130 miles each day. How far will they be able to drive if th
    13·1 answer
  • I NEED HELP ASAP question: Sea fans are an example of soft corals,hard corals,atolls or lagoons?
    14·1 answer
  • A realtor is paid $24 per hour and $20 for each sale she makes. She wants to earn $2,000 in a 10-hour work period. Write an equa
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!