1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nirvana33 [79]
3 years ago
9

What is the equation of the circle with the center (3,5) that passes though the point (-4,10)

Mathematics
1 answer:
choli [55]3 years ago
4 0
(x-3)^2 + (y-5)^2 = 74
Radius is about 8.602
You might be interested in
Add.<br><br> −438+867<br><br> Enter your answer as a simplified fraction by filling in the boxes
Igoryamba

Answer:1231

Step-by-step explanation:

1,231

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Lamar pays 15.60 for a pack of 6 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
soldi70 [24.7K]

Divide total price by quantity:


15.60 / 6 = 2.60

Unit price = $2.60

7 0
2 years ago
How to solve -2(v-2)=-3-2v i need it step by step
Goryan [66]

Answer:O0

Step-by-step explanation:

2*(v-2)-(-3-2*v)=0

STEP

1

:

Equation at the end of step 1

(0 - 2 • (v - 2)) - (-2v - 3) = 0

STEP

2

:

Equation at the end of step 2

7 = 0

STEP

3

:

Equations which are never true:

3.1 Solve : 7 = 0

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=2a%20%7B%20%7D%5E%7B2%7D%20b%20%7B%7D%5E%7B2%7D%20-%207ab%20-%2030" id="TexFormula1" title="2a
yarga [219]

Answer:

(ab - 6)(2ab + 5)

Step-by-step explanation:

Assuming you require the expression factorised.

2a²b² - 7ab - 30

Consider the factors of the product of the coefficient of the a²b² term and the constant term which sum to give the coefficient of the ab- term

product = 2 × - 30 = - 60 and sum = - 7

The factors are - 12 and + 5

Use these factors to split the ab- term

= 2a²b² - 12ab + 5ab - 30 ( factor the first/second and third/fourth terms )

= 2ab(ab - 6) + 5(ab - 6) ← factor out (ab - 6) from each term

= (ab - 6)(2ab + 5) ← in factored form

5 0
3 years ago
The production manager is going to present this information to the company's board of directors. Which graph should the manager
viktelen [127]

To best emphasize the number of defects. Manager should use graph 3 (refer the image shown):

If we talk about graph 1, it can also be used but usually we put the time line on the horizontal axis, for the convenience and the quantity to be measured on the y-axis. In the graph 1, the time is placed on the vertical axis (x-axis) so it would not be a good pick for the manager.

Same is the case with graph 2 again we have time on the vertical axis. So it is not a good idea to with graph 2.

Graph 3 could be the best to emphasize the number of defects because first of all time is placed on the horizontal axis and the quantity to be shown is on the vertical axis. Secondly, the range of the vertical axis is less so it is easy to observe the data set on the graph quite distinctively. Therefore, graph 3 is the best pick.

Graph 4 is placed correctly in terms of vertical and horizontal axes but the range of vertical axis is quite high due to which the dispersion or the display of the data is quite compressed and it gets hard to visualize.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What are the intercepts of -4x+6y-5z=60
    10·1 answer
  • Write 120 as a product of the prime numbers
    9·1 answer
  • What is the answer to 532.4 × 100
    14·2 answers
  • The areas of two similar triangles are 18 cm2 and 8 cm2. One of the sides of the first triangle is 4.5 cm. What is the length of
    9·2 answers
  • What expression is equivalent to \root(4)(x^(10))
    8·1 answer
  • Line l has a slope of 1.2. What is the slope of line p that is parallel to line l
    11·1 answer
  • How many parts can all 6 cutting machines cut in 1 minute?
    14·1 answer
  • What are the coordinates of the midpoint of AB? (-2 ,1/2) (-3/2 ,-1) (-1,3/2) (-1/2, -2)
    6·1 answer
  • How many 1/3 inch cubes does it take to fill a box with width 2 2/3
    5·1 answer
  • Find the price of one pen if six pens cost$48.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!