1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rodikova [14]
3 years ago
11

What is the cost of 3.5kg of pork at $7.99/kg?

Mathematics
1 answer:
Veronika [31]3 years ago
3 0

It is given in the question that cost of pork is $7.99/kg.

It means cost of 1 kg pork is $7.99.

Cost of 2 kg of pork is

=2*7.99 = $15.98

And cost of 3 kg of pork is

= $7.99*3 = $23.97

Therefore cost of 3.5 kg of pork is

= 3.5*7.99 = $27.965

You might be interested in
Please..............help me!!!!!!!!!!!!
Zina [86]

It is the second and third boxs


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which term is a perfect square of the root 3x4?<br>​
KiRa [710]

Answer:

2√3

Step-by-step explanation:

√3x4 = √12 = 2√3

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sasha is making custom designs using these small trapezoidal prisms. She wants To cover each of the eight prisms in her current
mr_godi [17]

Answer:

the answer is 3040 and does

3 0
2 years ago
Mike and Kate plan to save money for their wedding over a 20 month period. They will need to save $8,000 to help pay for the wed
Crazy boy [7]
Option b :) if you are increasing you will be earning more which will help the reach they’re goal
3 0
3 years ago
Simplify completely.<br><br> (h^12h^4)^3
hichkok12 [17]
(h^{12}h^4)^3
You need to work inside out. (h^{12}h^4) simplifies to h^{16}.
Now you need to cube that. (h^{16})^3 = h^{48}
Therefore the solution is h^{48}.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In a country where prices are rising quickly, bread that now costs $1.39 will cost 2.4 times as much next year. How much will th
    14·2 answers
  • Which is the correct comparison symbol to make the number sentence true ( )? 6.53 _____ 6.534
    7·1 answer
  • What is 2/3 multiplied by 4?
    7·2 answers
  • Help Plz, I need to know the Points on the strips.
    8·1 answer
  • Find the product.
    15·1 answer
  • Create a tree diagram that shows all the possible outcomes for tossing a coin and spinning a spinner with six equal sections num
    8·1 answer
  • Two friends, Caleb and Ynez are both selling brownies for a class fundraiser. They decide to advertise how much buying a certain
    5·1 answer
  • Help please!!!!!!!!!!!!
    14·2 answers
  • A student's cost for last semester at her community college was $2400. She spent $480 of that on books. What percent of
    13·1 answer
  • If 3000$ is loaned for 4 months at a 4.5% annual rate, how much interest is earned
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!