1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pishuonlain [190]
3 years ago
6

Use the table to find the products of the two polynomials. Write your answer in descending order. (4x2 – 4x)(x2 – 4)

Mathematics
1 answer:
AVprozaik [17]3 years ago
8 0
8x-16x•x2-4 that’s the answer
You might be interested in
the basketball court in the park is rectangle two of the sides are 84 feet long and the other two sides are 50 ft long what is t
butalik [34]
Hello!

So, we know that the length of the rectangular basketball court is 84 ft, and the width is 50 ft.

The formula for perimeter of a rectangle is:

P = 2l + 2w

This means that we need to multiply the length by two and the width by two as well.

Substitute:

P = 2(84) + 2(50)

P = 168 + 100

P = 268 ft

ANSWER:

The perimeter of the basketball court is 268 feet long.
6 0
3 years ago
The graph of the function y=f(x)
jarptica [38.1K]
The range is the high and low points. 

So (5, 2] 
5 0
3 years ago
The height of a triangle is two more than three times the base. Determine the dimensions that will give a total area of 28 yards
jonny [76]
H = 3b+2
A = (h*b)/2     28 = (3b+2)b/2     56 = 3b²+2b    0 = 3b² + 2b - 56

⊕\left \{ {{y=2} \atop {x=2}} \right.  \int\limits^a_b {x} \, dx  \lim_{n \to \infty} a_n   \left[\begin{array}{ccc}1&2&3\\4&5&6\\7&8&9\end{array}\right]  \beta  \\  \\  \\  x^{2}  \sqrt{x}  \sqrt[n]{x}  \frac{x}{y}  x_{123}  x^{123}  \leq  \geq  \pi  \alpha   \left[\begin{array}{ccc}1&2&3\\4&5&6\\7&8&9\end{array}\right]   \left[\begin{array}{ccc}1&2&3\\4&5&6\\7&8&9\end{array}\right]  x_{123}  \int\limits^a_b {x} \, dx  \left \{ {{y=2} \atop {x=2}}
ω
 l
∩
8 0
3 years ago
a sixth grade student brought three cans of tennis balls for $4 each sales tax for all three cans was $0.95 write an expression
JulijaS [17]

Answer:

An expression that would show how much the student paid is 3(4) + 0.95, which can be solved to be 12.95

Step-by-step explanation:

We know that we need to multiply the number of cans (3) by the price of the cans (4). We also know the sales tax for the total is 0.95, which can simply be added to the end.

8 0
3 years ago
I need help!!!! <br> Which represents the inverse of the function f(x)=4x?
Mrac [35]

Answer:

h(x)=\frac{1}{4}x.

Step-by-step explanation:

The inverse is basically you just swapping x and y.  People want to solve it for y to make it a function of x.

y=4x

Swap x and y:

x=4y

Now solve for y by dividing y on both sides:

\frac{x}{4}=y

\frac{1}{4}x=y

y=\frac{1}{4}x.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 2 for $9. what is the unit price?
    6·2 answers
  • Answer please!!!! :)
    7·1 answer
  • This one is confusing to me
    12·1 answer
  • Consider sets R, S, and T, defined as follows: R = { x ϵ Z | x is divisible by 2 }S = { y ϵ Z | y is divisible by 3 }T = { z ϵ Z
    12·1 answer
  • Which triangle has all three angle measuring less than 90°
    13·1 answer
  • 1⁄2 × 1⁄5 = ....whats this answer
    13·2 answers
  • What would be the answer too 900ft2+ 144ft2???
    5·1 answer
  • (20 POINTS) PLZZZZZ HELPPPPPP
    7·1 answer
  • Help me please I need this
    14·1 answer
  • Please help solve due soon!!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!