1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MrMuchimi
3 years ago
12

-t/4=-3pi what does t equal

Mathematics
1 answer:
worty [1.4K]3 years ago
5 0

Answer:

t=12\pi

Step-by-step explanation:

\dfrac{-t}{4}=-3\pi\\t=12\pi

You might be interested in
If anyone can, please help me. I have to determine the value of x.
zzz [600]

Answer:

60 I think

Step-by-step explanation:

draw a straight line to make it a triangle then you know that angles in a triangle add up to 180.

so,

180-140=40

180-100=80

40+80=120

180-120=60

x=60

I think it's 60

6 0
3 years ago
Suppose an opaque jar contains 3 red marbles and 10 green marbles. The following exercise refers to the experiment of picking tw
kow [346]

Answer:

\frac{5}{13}

Step-by-step explanation:

Given,

Red marbles = 3,

Green marbles = 10,

So, the total marbles = 3 + 10 = 13,

\because \text{Probability}=\frac{\text{Favourable outcomes}}{\text{Total outcomes}}

Since, here replacement is not allowed,

Thus, the probability of getting a green marble and a red marble

= first red and second green + first green second red

=\frac{3}{13}\times \frac{10}{12}+\frac{10}{13}\times \frac{3}{12}

=2\times \frac{3}{13}\times \frac{10}{12}

=\frac{30}{78}

=\frac{5}{13}

Note : The probability of getting a green marble first and a red marble second

= \frac{10}{13}\times \frac{3}{12}

=\frac{30}{156}

=\frac{5}{26}

4 0
3 years ago
Claudia is making gelatin dessert for a party she plans on making 12 servings for every 5 people if each pan Claudia uses to mak
madam [21]
12×2=24
24÷8=3
she needs 3 pans
5 0
3 years ago
If 48 is 10% then what is 100%
Alecsey [184]
480 is 100%

48 = 10%

480 = 100%
4 0
3 years ago
Mike leases a new pickup by paying $3500 up front and $384 a month over three years. The lease also stipulates he will be charge
yaroslaw [1]

The total cost of the lease is  $18,092.30.

<h3>What is the total cost of the lease?</h3>

The total cost of the lease is a function of the up front fee, payment per month and the total cost for miles over 36,000.

Total cost = $3500 + (384 x 12 x 3) + [0.15 x (41,122 - 36,000)]

$3500 + 13,824 + 768.30  = $18,092.30

To learn more about total cost, please check: brainly.com/question/25717996

#SPJ1

3 0
2 years ago
Other questions:
  • 3) Aiko and her friends are going to a
    5·1 answer
  • How many arrangements of answers are possible for a
    12·1 answer
  • A museum opened at 8:00 a.m. In the first hour, 350 people purchased admission tickets. In the second hour, 20% more people purc
    11·1 answer
  • 574 = 7w what is the inequality
    7·1 answer
  • Evaluate m÷n for m=8 and n = 2
    10·2 answers
  • I really need help with this ?
    12·1 answer
  • What is the area of the figure
    8·1 answer
  • Find the unit rate.<br><br> $4.80 for 6 cans<br><br> The unit rate is $<br> per can.
    5·2 answers
  • The numerator and denominator of a fraction are in the ratio of 3 to 5. If the numerator and denominator are both increased by 2
    11·1 answer
  • I need solution of 5
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!