1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gelneren [198K]
3 years ago
11

Find the next item in the sequence. 15, 30, 45, 60

Mathematics
2 answers:
dsp733 years ago
6 0
It is the table of 15 soo my answer=75
lora16 [44]3 years ago
4 0
You are adding 15 each time, so 60 + 15 = 75

The next item is  75.
You might be interested in
Simplify the given expression. (p+6)(p-4)
vampirchik [111]

Answer:p2+2p−24

Step-by-step explanation:(p+6)(p−4)

=(p+6)(p+−4)

=(p)(p)+(p)(−4)+(6)(p)+(6)(−4)

=p2−4p+6p−24

=p2+2p−24

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
1
luda_lava [24]

Answer:

See the solution

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
How many 1/4 cup servings are in 2/3 cup of ice cream
Marina CMI [18]

Answer:

tbh i think u just add 1/4+2/3 so yw

Step-by-step explanation:

hope it helped

8 0
3 years ago
Write the slope-intercept form of the equation of the line that is parallel to and passes through Point X. Show all work for ful
ycow [4]
Y=1/2x+4 this is the way I was taught let me know if It makes since to you

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Solve the ff equations and inequalities 3x-2(x-3)=4(x-2),x is an element of whole number​
yKpoI14uk [10]

Answer:

solution:

x=\frac{14}{3}

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone please help me asap !!!!!!.???
    9·2 answers
  • I have 4 questions (please help) IM BEGGING YOU i need help! please!!!!
    5·1 answer
  • What is the inverse of y-2=7x
    15·1 answer
  • The commission Gary earns is proportional to the cost of the shoes he sells. Gary earns $15 in commission for every $150 worth o
    11·2 answers
  • "Glenna wants to rent a car for a trip to Key West for one week. She calls two car rental companies to get prices. Mr. Kotter’s
    7·1 answer
  • Which expression is equivalent to 3k + 5l + 6l + 2k?
    14·1 answer
  • Someone help me please
    13·1 answer
  • (91/3+42/3)/7-(-12) <br><br> plzzz help me with this
    9·1 answer
  • Determine which is the better buy. 7 kilograms of wood for $13.65 or 5 kilograms of wood for $7.50. What is the unit price for e
    7·1 answer
  • Brianna answered 80% of the questions correct on her math test. Which fraction represents the number of questions she answered c
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!