1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dlinn [17]
3 years ago
8

PLEASE PLEASE PLEASE HELP. :(

Mathematics
1 answer:
mart [117]3 years ago
7 0
Integers are like -4,-3,-2,-1,0,1,2,3,4 etc

√49=7, integer

-3⁰=-(3⁰)=-(1)=-1, integer

1.2 times 10⁻²=1.2/100=0.012, not an integer

18/3=6, integer



answer is 3rd one
You might be interested in
Data Set #1
Harman [31]

Answer:

The data table is attached below.

Step-by-step explanation:

The average of a set of data is the value that is a representative of the entire data set.

The formula to compute averages is:

\bar x=\frac{1}{n}\sum\limits^{n}_{i=1}{x_{i}}

Compute the average for drop 1 as follows:

\bar x_{1}=\frac{1}{3}\times[10+11+9]=10

Compute the average for drop 2 as follows:

\bar x_{2}=\frac{1}{3}\times[29+31+30]=30

Compute the average for drop 3 as follows:

\bar x_{3}=\frac{1}{3}\times[59+58+61]=59.33

Compute the average for drop 4 as follows:

\bar x_{4}=\frac{1}{3}\times[102+100+98]=100

Compute the average for drop 5 as follows:

\bar x_{5}=\frac{1}{3}\times[122+125+127]=124.67

The data table is attached below.

3 0
3 years ago
The cost for hiring a car for 2 days in 2018 was Rs. 264 which was 20% more than in 2013. What was the cost of hiring a car for
Goshia [24]

The cost of hiring a car for 2 days in 2013 is Rs. 316.8

<h3>How to find the cost of hiring in 2013 ?</h3>

The cost for hiring a car for 2 days in 2018 was Rs. 264 which was 20% more than in 2013.

Therefore,

cost of hiring for 2018 = Rs. 264

Therefore,

let

cost of hiring in 2013 = 20%(264) + 264

cost of hiring in 2013 = 20 / 100 × 264 + 264

cost of hiring in 2013 = 1 / 5 × 264 + 264

cost of hiring in 2013 = 264 / 5 + 264

cost of hiring in 2013 = 52.8 + 264

cost of hiring in 2013 = 316.8

Therefore, the cost of hiring a car for 2 days in 2013 is Rs. 316.8.

learn more on cost here: brainly.com/question/1663590

#SPJ1

7 0
2 years ago
Given the equation f(x) = (x + 3)2 – 8, fill in the blanks:
Neko [114]
Quadratic f(x) = (x -h)² +k has vertex (h, k) and axis of symmetry x=h. When k is negative, the number of real solutions is 2, because both branches of the function cross the x-axis.

In your equation, h = -3 and k = -8.

Axis of symmetry: x = -3
Vertex: (-3, -8)
Number of real solutions: 2

4 0
3 years ago
I need helping solving this
olchik [2.2K]

Answer: x= 5

Step-by-step explanation:

Plug the second equation into the first equation’s y.
3x-2(-2x+7)=21

Then use distribution

3x+4x-14=21

Add 4x and 3x

7x-14=21

Then add 14 to both sides

7x=35

Divide by 7 to get x

35/7=5

x=5

8 0
2 years ago
hat is the speed of a wave if the wavelength is 18 m and the frequency is 35 Hz? (Quick Hurry, need answer)
Andrew [12]
The speed is 630mp/s I think. Because you have to multiply Wavelength by Frequency to get true speed
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write an equation of a line that passes through the point (2, 3) and is parallel to the line y = 3 over 2x + 5.
    7·1 answer
  • Consider an m-by-n chessboard with m and n both odd. To fix the notation, suppose that the square in the upper left-hand corner
    14·1 answer
  • Write the equation of the line passing through the points (6,16) and (9,25).
    15·1 answer
  • 4x + 1 over 3 y2
    9·2 answers
  • During the Lantern Festival, the Chinese store sells lanterns for $ 8.88 each, including tax. The shop received a total of $106.
    7·1 answer
  • Please help me this is my final exam i will give brainlist
    11·1 answer
  • Help please!<br> The numbers are 152° and 28°
    10·1 answer
  • Suppose you are given two quadrilaterals, ABCD EFGH. If the similarity ratio of ABCD to EFGH is 4:3, and it EH =
    6·2 answers
  • If Sheena buys 6 bags of apples for $15.30US, what is the unit price of a bag of apples? $
    14·1 answer
  • Find the area of the trapezoid
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!