1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
never [62]
3 years ago
6

Bryson buys a bag of 64 plastic miniature dinosaurs.could he distribute them equally into six storage containers and not have an

y left over? Explain
Mathematics
1 answer:
babunello [35]3 years ago
5 0
No: If Bryson distributed the 64 plastic miniature dinosaurs into six storage containers, then there would be 10 in each bag with 4 mini dinosaurs left over. Therefore, he cannot distribute the 64 plastic miniature dinosaurs into six storage containers without having any left over.
You might be interested in
Really confused on this.
prohojiy [21]

Answer:

it is C.

Step-by-step explanation:

trust me, i dont have time to expln how, it jst is

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Best answer gets brainliest<br> y=0<br> 1. y=(x³+12x²+47x+60)<br><br> 2. y=(12x²- 25x + 12)
kotegsom [21]

Answer:

1. x =−3, -4, -5  

2. x= 3/4, 1 1/3

6 0
2 years ago
How would you graph 10&lt;=20
irinina [24]

Answer:

with a line

Step-by-step explanation:

so you get a use a graph calculator and you put in that and it shows the answer.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bus travels at a constant speed of 48 km/h. How long will it take to travel 600 km?
grigory [225]

Answer:

It will take 12 and 30 hours

Step-by-step explanation:

To solve this, you need to divide by <u>distance needed to travel by the speed</u>

600/48 is equal to 12.5 hours.

.5 hours is equal to 30 mins because 60mins times .5 is 30 minutes, therefore <u>the final answer is 12.5 hours</u>

I hope this helps :)

7 0
2 years ago
A store is having a sale on used video game. Each game cost $12. Write an algebraic expression to represent the cost of buying v
alexandr1967 [171]
The algebraic expression you would write is 12v
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Emily buys a cage and two bowls for $54. The cage cost 40$. Each bowl cost the same amount. What is the price of one bowl? Expla
    5·1 answer
  • A rectangle has a length of 12 meters and a width of 400 centimeters. What is the perimeter,
    8·2 answers
  • Ben walks 2 m from his desk to the teacher's desk. From the teacher's desk, he then walks 3 m in the same direction to the class
    12·2 answers
  • Frank works in the supply room of a law firm. At the beginning of the month, he had 26 boxes of pens with 19 pens in each box. A
    12·2 answers
  • PLease help me find the unit rate for $140 for 18 ft
    7·1 answer
  • What is the answer to -x+7=8
    6·2 answers
  • Select the expression equivalent to -81 x + 27.
    12·1 answer
  • Which equation of a line represents a proportional relationship between x and y?
    9·1 answer
  • Show all work to multiply quantity 6 plus the square root of negative 64 end quantity times quantity 3 minus the square root of
    13·1 answer
  • What is the value of the expression below when x 5 and y = 5? 6x — бу – -​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!