1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga55 [171]
3 years ago
14

A box with no top that has a volume of 1000 cubic inches is to be constructed from a 22 x 30-inch sheet of cardboard by cutting

squares of equal size from each corner and folding up the flaps. If one of the dimensions has to be greater than 18 inches, what size square should be cut from each corner?
a. 2.234 in
C. 1.369 in
b. 3.784 in
d. 2.758 in​
Mathematics
1 answer:
Ganezh [65]3 years ago
5 0

Answer:

a: 2.234

Step-by-step explanation:

i checked after i took the test. its right, enjoy

You might be interested in
10 divided by 2-(16 divided by 4) +14
ankoles [38]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

okay so you gotta use pemdas (p = parentheses, e = exponents, m = multiplication, d = division, a = addition, s = subtraction), but for the multiplication/division and addition/subtraction parts, if  division or subtraction happens first then you must do it first rather than doing multiplication or addition first

10 / 2 -(16/4) + 14

10 / 2 -(4) + 14

5 - 4 + 14

1 + 14

15

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the system of equations. <br> 9x+11y=2 <br> 3x+4y=4
Ronch [10]

Answer:

X= -12 Y=10

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
The population of deer in a state park in 1985 was 46,000. The population in 1990 was 72,000. What is the rate of change of the
Vesnalui [34]

Answer:

5200 deer/year

Step-by-step explanation:

  • rateofchange=changeinpopulation \div changeinyears
  • we will call the rate of change, the slope of the function
  • slope=(72000-46000)deer\div (1990-1985)years\\=26000deer\div 5years\\=(\frac{26000}{5}) deer/year\\==5200deer/year
3 0
2 years ago
Alonzo rented a truck for one day. There was a base fee of $16.95, and there was an additional charge of 94 cents for each mile
Dahasolnce [82]
$201.19-16.95= 184.24 184.24/.94= 196

SoAlonzo drove 196 miles in the truck. Hope this helps!
7 0
2 years ago
Help with plz thank you
9966 [12]

Your answer is in the attachment..

Hope the answer helps you..

.

.

Select it as the BRAINLIEST..

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the equation of the line that passes through point (4, 12) and has a y-intercept of —2?
    12·2 answers
  • HELP PLEASE I GIVE BRAINLIST!
    7·2 answers
  • A certain brand of lemonade costs $3.29 for 59.17 fluid ounces. What is the unit rate?
    7·2 answers
  • Find the zeros of the function g(x) = 2x2 - 5x + 2.
    6·1 answer
  • A survey of 70 students from a high school is conducted. From this sample, it is found that 58 students have sent a text message
    5·1 answer
  • Lucas is riding his bike to the park which is 2 kilometersfrom his house. When he is one-fourth of the way tothe park, it starts
    8·1 answer
  • A test is worth 100 points. The test is made up of 40 items. Each item is worth either 2 points or 3 points. Which matrix equati
    13·2 answers
  • The relation R is shown in the table below
    9·2 answers
  • Please help, this is confusing and i don’t know what to do
    10·1 answer
  • Miss lead says that if y varies directly with x and y=15 when x=-3, then y=-20 when x=4. Is she correct? Answer in complete sent
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!