1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mariarad [96]
3 years ago
15

Which equation represents the line that passes through points (2, 0) and (6, -8)?

Mathematics
1 answer:
aleksandr82 [10.1K]3 years ago
4 0

\bf (\stackrel{x_1}{2}~,~\stackrel{y_1}{0})\qquad (\stackrel{x_2}{6}~,~\stackrel{y_2}{-8}) ~\hfill \stackrel{slope}{m}\implies \cfrac{\stackrel{rise} {\stackrel{y_2}{-8}-\stackrel{y1}{0}}}{\underset{run} {\underset{x_2}{6}-\underset{x_1}{2}}}\implies \cfrac{-8}{4}\implies -2 \\\\\\ \begin{array}{|c|ll} \cline{1-1} \textit{point-slope form}\\ \cline{1-1} \\ y-y_1=m(x-x_1) \\\\ \cline{1-1} \end{array}\implies y-\stackrel{y_1}{0}=\stackrel{m}{-2}(x-\stackrel{x_1}{2})\implies y=-2x+4

You might be interested in
I need help with this one. It’s #6. :((
jonny [76]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

f(x) = 2ˣ + 1

-f(x) = -(2ˣ) − 1

First, let's find the y-intercept.

-f(0) = -(2⁰) − 1 = -2

Only C can be correct.

6 0
3 years ago
Mary is making pillows for her Life Skill class. She bought 2 ½ yards of fabric. Her total cost was $15. What was the cost per y
BigorU [14]

Answer:

15 divided by 2 1/2

Step-by-step explanation:

$6 per yard.

4 0
3 years ago
A pack with 6 cans of juice costs 3.48. What it the unit price?
nevsk [136]
3.48/6 = 0.58 per can
3 0
3 years ago
A spinner has ten equal sectors labeled from 1 to 10. The spinner is spun once.
trapecia [35]

Answer:

With probability you can multiply your chances in this case.

Getting an odd number: 1/2

Getting a number greater than 4: 1/6

Therefore it is a 1/12 chance to be both odd and greater than 4

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
9 is the geometric mean between 4 and which other number?
KonstantinChe [14]
Answer is A. 20.25

cause 20.25 x 9 = 81
√81 = 9
so 9 is the geometric mean <span>between 4 and 20.25</span>
5 0
3 years ago
Other questions:
  • The sum of a square root of a number and 6 is the number
    6·1 answer
  • What positive number can you divide 13/201 and get a result that is greater than 1
    11·1 answer
  • If multiplying by one fourth makes a positive number smaller then why does dividing by one fourth do the value of the number exp
    14·1 answer
  • Given the functions f(x)=1x−3+1 and g(x)=1x+4+3 .
    13·2 answers
  • A parallelogram has vertices E(-8,3), F(2,-2), G(-1,3), and H(-5,-2). What are the coordinates of the midpoint of each diagonal?
    6·1 answer
  • How to do word problem with addition or subtraction of integers
    12·1 answer
  • The Munn Sugar Processing Plant is able to process 10 tons of sugar
    9·1 answer
  • I got stuck, I don’t even know where to start I think the answer is A but idk. Help pls
    7·1 answer
  • Under his cell phone plan, Nathaniel pays a flat cost of $41 per month and $4 per gigabyte. He wants to keep his bill at $45.80
    6·1 answer
  • Compare these heights:<br> 5,2 and 46,5
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!