Speed, S = Distance (d) / Time (t) => S= d/t => t= d/S
Let the speed of boat in still water be x mph
Resulting speed upstream = x-4 mph for a distance of 30 miles
Resulting speed downstream = x-4 mph for a distance of 50 miles
Time taken in both distances is equal.
Therefore,
30/(x-4) = 50/(x+4) => 30(x+4) = 50(x-4) => 30x+120 = 50x-200 => 120+200 = (50-30)x => 20x = 320 => x=320/20 = 16 mph
The speed of boat in still water is 16 mph.
In this picture dots are clearly shown the frequency of the concert.
<h3>What is Frequency?</h3><h3>Frequency refers to the number of times an event or a value occurs. A frequency table is a table that lists items and shows the number of times the items occur.</h3>
Here, in given data about the six concerts
Concerts Frequency
0 2
1 2
2 1
3 1
Thus, on number line we mark 2 dots on zero, 2 dots on one, 1 dot on two and 1 dot on 3.
Learn more about Frequency from:
brainly.com/question/5102661
#SPJ1
Flip a coin twenty five times, the purpose of this is to show that theoretical and experimental do not always overlap.
Theoretically, it should be a fifty-fifty chance.
In the experiment because you do it a odd amount of times, 25, each flip will be worth a four percent chance.
You would not be able to make a fifty fifty chance with that amount of flips.
Also here:
1.) 13 Heads, 12 tails
2.) 48% chance for the coin to land on tails, 52% chance for the coin to land on heads.
3.) The theoretical probability of a coin landing on heads is 50% of the time that the coin is flipped. This is because there are two possibilities with an equal likelihood of happening
4) The theoretical probability and experimental probability are different as theoretically there would be an equal likelihood or probability and in the experiement, there was a higher probability for the coin to land on heads.
Answer:
To find the cost per yard, divide the cost by the amount:
p: 6.25 / 6.5 = 0.96 --> The cost per yard is $0.96
r: 3 /4 = 0.75 --> The cost per yard is $0.75
b: 8.1 /8.5 = 0.95 --> The cost per yard is $0.95
s: 7.2 / 6 = 1.2 --> The cost per yard is $1.20
In order from cheapest to most expensive:
Red
Brown
Purple
Silver
First, create an equation with the criteria given.
If we let x be your number,

(

is twice the product of 3 and x, and if it exceeds

by 10, then we add 10 to

to make the two sides of the equation equal.)
Now, solve for

.