1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serggg [28]
3 years ago
13

Find the service area of the cylinder in terms of pi

Mathematics
1 answer:
Ymorist [56]3 years ago
7 0
= <span>678.58 divided by pi = 216
your answer is the first bubble</span>
You might be interested in
Which relation is a function?
olya-2409 [2.1K]

Answer:

1,2,4,8,16,32,36,40,48

6 0
3 years ago
chegg porter averages 21 points per basketball game with a standard deviation of 4.5 points. suppose porter's points per basketb
romanna [79]
Chegg porter averages 21 points per basketball
game with a standard deviation of 4.5 points.
suppose porter's points per basketball game
are normally distributed. let x
8 0
1 year ago
Do the functions have the same concavity? f(x)=2x^2-10x-30
kumpel [21]

Answer:

Use the inflection points to set up intervals. Substitute a value into each interval to find where the curve is concave up or down.

The graph is concave up

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I got this problem wrong and I have no idea how to solve it.<br>Help please ☕​
astra-53 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Lucy and Ethel’s favorite store was having a sale. Lucy bought 10 shirts and 4 pairs of jeans and spent $280. Sabrina bought 12
Sphinxa [80]

Answer:

Each shirt costs 12 dollars.

Each pair of pants cost 40 dollars.

Step-by-step explanation:

<u>Let x represent the shirts </u>

<u>Let y represent the pair of jeans</u>

10x + 4y = $280

12x + 5y = $344

<u>Use elimination method to eliminate y</u>

• Multiply the entire first equation by 5.

• Multiply the second entire equation by -4.

5(10x +4y = $280)

-4(12x + 5y = $344)

50x + 20y = 1400

-48x -20y = -1376

2x = 24

x = 12

Each shirt costs 12 dollars.

<u>Solve for how much each pair of jeans costs.</u>

10(12) + 4y = 280

120 + 4y = 280

4y = 160

y = 40


3 0
3 years ago
Other questions:
  • Determine whether the graphs of y=-7x-4 and -y=7x+4 are parallel, perpendicular, coincident or none of these
    11·2 answers
  • My brain hurts trying to solve this. Im pretty sure x = 42 but im not sure about the equation.
    14·2 answers
  • 3 1/4 divided by 1 1/4 =
    6·2 answers
  • A line passes through the point (8, -9) and has a slope of 3/4 . Write an equation in point-slope form for this line.​
    9·1 answer
  • Anwers : <br> a. dotted<br> b. y=-x+4<br> c. y=x-4<br> d. y=x+1<br> e. solid<br> f. yes<br> g. no
    14·1 answer
  • What’s the equation?
    8·1 answer
  • Mr. Cipalla bought 5 pounds of clay for an art project. He paid $35.35 for clay. What is the unit price per pound of the clay he
    6·1 answer
  • 1. Which diagram(s) show adjacent angles?
    12·1 answer
  • Vx-w=2 <br> rearrange it and make x the subject
    5·1 answer
  • Solve the inequality and the graph the solution
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!