Write the ratio as a fraction in the fourth column of the table.
1yard =3ft so 》 6ft/4×3ft=6/12=1/2
Answer:
So if Charlie only has $27 to spend and hes already buying $3 kid's meal that leaves him with $24 to spend for 6 sandwiches. If you divide 6 by 24, 24/6 leaves him with $4 to spend on each sandwich.
Step-by-step explanation:
A. 2x+y=25; x+y=20
x represents cheese wafers and y represents chocolate wafers.
B. I will choose elimination since there is y and y. I can multiply one equation by -1 to get y and -y, which cancels out.
2x+y=25
-x-y=-20
Add equations
x=5
Plug x in
5+y=20
y=15
Final answer: 5 cheese wafers, 15 chocolate wafers
The answer to your question would be A