1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sonbull [250]
3 years ago
6

A revenue variance is the:

Business
1 answer:
IceJOKER [234]3 years ago
6 0

Answer: Option C

                   

Explanation: In simple words, revenue variance refers to the difference between the revenue one expects to earn as per the budget made for a specified period of time and the revenue it actually earned in that time.

Organisations calculate revenue variance to identify the reasons they are not performing well or the qualities they are performing more than expected.

This measure helps organisation in decision making as to whether they should make changes in their process, and if so then wheat changes, or should remain as they are.

You might be interested in
Tiago makes three models of camera lens. Its product mix and contribution margin per unit follow: Percentage of Unit sales Contr
Anna11 [10]

Answer:

A. $36.55

B. 5116 units

C. 7114 units

Explanation:

Requirement 1: Weighted average contribution margin per unit

Lens A = $38 x 25% = $9.5

Lens B = $30 x 40% = $12

Lens C = $43 x 35% = $15.05

Total Contribution margin per unit = $36.55

Requirement 2: Breakeven if fixed cost is $187,000

Break even point (units) = Fixed cost / Contribution per unit

Break even point (units) = 187,000/36.55

Break even point (units) = 5116 units

Lens A = 5116 x 25% =  1279 units

Lens B = 5116 x 40% = 2046 units

Lens C = 5116 x 35% = 1791 units

Requirement 3: How many units to be sold to generate $73,000 profit

Required units = Fixed cost - required profit / contribution per unit

Required units = ($187,000-$73,000)/$36.55

Required units = 7114 units

Lens A = 7114 x 25% =  1779 units

Lens B = 7114 x 40% = 2846 units

Lens C = 7114 x 35% = 2489 units

6 0
3 years ago
Link Company uses a process cost system and the weighted average method. During the year the company completed 1,300 units of pr
Bumek [7]

Answer:

Cost per equivalent unit: $60

Explanation:

Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)

Total Production Cost = $90,000

Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units

Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60

7 0
3 years ago
A farm equipment manufacturer has already spent $3 million in research and development to design a new model of tractor. To prod
lina2011 [118]

Answer:

$20,000

Explanation:

Data provided in the question:

Amount spent on research and development = $3 million

Rent = $20 million = $20,000,000

Materials and wages = $10,000 per tractor

Number of tractors to be sold = 2,000

Now,

The lowest price will be when the company attains the break-even

thus,

At break-even point

Total cost = Total revenue

let the lowest cost be 'x'

therefore,

2,000x = $20,000,000 + ( $10,000 × 2,000 )

or

2,000x = $20,000,000 + $20,000,000

or

2,000x = $40,000,000

or

x = $20,000

6 0
3 years ago
One truth about using color in magazine advertising is?
Volgvan

Answer:

The correct answer is letter "A": Color ads are considered better suited for attracting and holding attention.

Explanation:

Magazines are mediums of communication targeted to a special sector of the market. Examples of magazines are <em>sports magazines, auto magazines, computer science and electronics magazines, </em>and <em>cuisine magazines</em> to mention a few.  

As magazines are published periodically it is important that the advertisement displayed captures the attention of the audience. To do so, magazines tend to use color promotions where readers can see the products being promoted more detailed than by just displaying them in black and white.

5 0
3 years ago
The rate of return required by investors in the market for owning a bond is called the:_______
VashaNatasha [74]

The rate of return required by investors in the market for owning a bond is called the <u>Yield to </u><u>maturity</u>

A bond's coupon rate is the rate it pays each year, and yield is the return it makes. A bond's coupon is expressed as a percentage of its face value. Face value is simply the face value of the bond or the value of the bond as quoted by the issuer.

A bond's current yield is the annual income from the investment, including interest and dividend payments, divided by the security's current price. Yield to maturity (YTM) is the expected total return from holding a bond to maturity.

The current yield is the annual rate of return on investment (interest or dividend) divided by the security's current price. This indicator looks at the current price of a bond rather than its face value.

Learn more about maturity here brainly.com/question/26376004

#SPJ4

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Motivation is​ a(n) ____________. A. model B. attitude C. paradigm D. theory E. process
    11·2 answers
  • Handerson Corporation makes a product with the following standard costs: Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Direc
    11·1 answer
  • Steinberg Corporation and Dietrich Corporation are identical companies except that Dietrich is more levered. Both companies will
    7·1 answer
  • What effect will each of the following have on the demand for small automobiles such as the Mini-Cooper and Fiat 500?A. Small au
    5·1 answer
  • The trial balance for K and J Nursery, Inc., listed the following account balances at December 31, 2021, the end of its fiscal y
    13·1 answer
  • What can a speaker do to ensure that they are respectful of their audience, especially when speaking to a skeptical audience or
    8·1 answer
  • Describe how an unrelated tenant in common or joint tenant should protect him- or herself from potential liability (for negligen
    12·1 answer
  • Who is the best rapper??
    13·2 answers
  • A product with a low level of elasticity of demand has which feature?
    13·1 answer
  • i need to know whether you are able to perform the following functions of the job, revising existing marketing materials, promot
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!