1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
attashe74 [19]
3 years ago
15

Each month for 7 months, Samuel mows 3 lawns. How many more lawns does he need to mow before he has mowed 29 lawns

Mathematics
2 answers:
maria [59]3 years ago
8 0
7×3=21 so he has 7 more lawns or 2 1/3 months
mash [69]3 years ago
5 0

Answer:

Each month -> 3 lawns

7 months -> 21 lawns (7x3=21)

29-21=8


He needed 8 more lawns to mow.

Step-by-step explanation:


You might be interested in
Round seven point seven six to one decimal place
Rzqust [24]
7.76 to one decimal place

= 7.8

We are looking at one decimal place, in this case the number 7 after the decimal place next to 6. Any number above 5 rounds up the number in front of it. 6 is above 5 so it changes the 7 to an 8.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Susan opened a college savings account 4 years ago. She opened the account with an initial deposit of $3,000. Starting the next
alina1380 [7]

Step-by-step explanation:

3.9 percent

gfdsryuvcnkijnvcddxxcccvhjurddcccz

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
MARK AS BRAINLIEST!
Shkiper50 [21]

You would need to multiply the monthly cost, $14, by the number of months and then that would be added to the cost to join, $25

For 6 months it would cost 14 x 6 = 84 + 25 = $109

The answer would be C.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help plzzz will give brainliest
lawyer [7]

Answer:

the answer is C hope this helps you

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Does someone mind helping me with this question? thank you!
Verdich [7]

Answer:

A= B= C= D= E= F=

Step-by-step explanation:

8 0
1 year ago
Other questions:
  • Is 36 a perfect square or not?
    14·2 answers
  • juan made $207.00 for 9 hours of work at the same rate how many hours of work does juan have to work to make $223.00
    7·1 answer
  • ______________________________________________________________________________________
    5·2 answers
  • It cost $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?
    6·2 answers
  • 10%of what number is 14
    6·2 answers
  • Write this number in standard notation.<br> 1.986 x 106
    14·1 answer
  • The city council has decided to add a 0.3% tax on motel and hotel rooms. If a traveler spends the night in a motel room that cos
    15·1 answer
  • A can of beans has surface area 337 cm2. It's heights is 11cm. What is the radius of the circular top?
    8·1 answer
  • How do you give BRAINLYIST for mathematics
    7·2 answers
  • Write and solve the inequality.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!