1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bond [772]
3 years ago
14

Work out the lengh of RS gue your answer to 3 significant figures

Mathematics
1 answer:
atroni [7]3 years ago
8 0

Answer:

RS ≈ 5.83 units

Step-by-step explanation:

Calculate RS using the distance formula

d = √ (x₂ - x₁ )² + (y₂ - y₁ )²

with (x₁, y₁ ) = R(- 3, 1) and (x₂, y₂ ) = S(2, 4)

RS = \sqrt{(2+3)^2+(4-1)^2}

     = \sqrt{5^2+3^2}

     = \sqrt{25+9}

     = \sqrt{34} ≈ 5.83 ( to 3 significant figures )

You might be interested in
Please answer it quickly the question is below!!! 40 points!!!!
andrew-mc [135]

Answer:

187.5 ft

Step-by-step explanation:

50 ft x 3.75 = 187.5

8 0
3 years ago
If you randomly select a card from a well-shuffled standard deck of 52 cards, determine the probability that the card you select
kogti [31]

Answer:

12/52 = 1/4 chance.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Sarah has a laundry bag in the shape of a cylinder. The area of the bottom of the bag can be written as the function A(x) = x2 -
NNADVOKAT [17]
As we know the volume of a prism is the product of height and base are

H(x)= height, A(x)= Base area 

Thus,
When volume = height(base area )

V(x)= A(x) · H(x)
       = (x²-2)(5)
       = 5(x² -2)
8 0
3 years ago
Type true or false for each situation.<br><br> 1.<br><br> 2.<br><br> 3.<br><br> 4.
zaharov [31]

Answer:

-true

-false

-true

-true

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
5. At Costco a case of 12 boxes of macaroni
Marizza181 [45]

$1.50 for each box

Step-by-step explanation:

$18 divided by 12 boxes = $1.50 for each box

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the simplification of <br> 5/√10
    7·1 answer
  • How do you do Multiplication Distributive property​
    11·1 answer
  • Yellow Cab Taxi charges a $1.75 flat rate in addition to $.55 per mile. Katie has no more than $10 to spend on a ride. How many
    8·1 answer
  • Which expressions is equivalent to 6x^2-19x-55
    6·1 answer
  • Find the negative square root of twenty
    13·1 answer
  • What is the area of a circle with a radius of 1 foot?<br> *Ht2<br> 2***<br> seft<br> 2 x ft?
    14·1 answer
  • Bryce has heard that gas appliances are cheaper to use and can lower utility costs. He is interested in purchasing a new gas sto
    13·1 answer
  • I need help please help me out
    11·1 answer
  • Which diagram shows an angle bisector
    13·2 answers
  • Angle 2 is 2x+10 angle 4 is 4x+80 solve for x
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!