1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natali5045456 [20]
3 years ago
12

Help on 2 pleeeeeaaassseee

Mathematics
1 answer:
Anastasy [175]3 years ago
5 0
10^9 (Ten to the power of nine)
You might be interested in
Susan needs 228 ounces of fruit juice for a party. She is choosing between two brands of juice. She finds the unit rate of each
Sergio [31]

Answer:

"Brand A costs approximately $0.21 per ounce, and Brand B costs approximately $0.18 per ounce."

In order to find the rounded cost per one item (in this case, per one ounce) Susan needs to divide the total price between the number of units and after that, round the result obtained up to the nearest cent.

Therefore:

Brand A

2.55$/12 ounces= 0.2125 $/ounce

As the third decimal digit, 2, is closer to 0 than to 9, then we maintain the second decimal digit as 1.

The price per unit of brand A after rounding it up is 0.21 $ per ounce

Brand B

1.45$/8 ounces= 0.1812

As the third decimal digit, 1, is closer to 0 than to 9, then we maintain the second decimal digit as 8.

The price per unit of brand B after rounding it up is 0.18 $ per ounce

4 0
3 years ago
Und your answers to the near<br> 6(7y + 8) = 22
Vladimir [108]

Answer:

y=⁻ \\\frac{13}{21}  should be your answer in decimal form its y=-0.619047

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Which data set below has the weakest correlation?
meriva

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

I just got it right

3 0
3 years ago
Angles A and B are corresponding angles formed by two parallel lines cut by a transversal. If m
cupoosta [38]
I don’t really need to you can come to my
6 0
3 years ago
Someone please help me
exis [7]
V = 1/3 l h w

V = 1/3 (12)(15)(9)
V= = 540

answer 540 m^3
8 0
3 years ago
Other questions:
  • A pound of grapes are $1.98. How much is 2 1/2 lbs?
    14·2 answers
  • Raul had 56 bouncy balls. he puts 3 times as many balls into red gifts bags as he puts into green gift bags. If he puts the same
    7·1 answer
  • Write an essay explaining the importance of getting to know people before forming an opinion about them.
    10·1 answer
  • What do the numbers represent in a linear equation in slope-intercept<br>form? ​
    15·1 answer
  • An elapsed time of 3 hours and 56 minutes ends at 11:31 what’s the start time?
    13·2 answers
  • Plz help and explain thanks!!!
    5·1 answer
  • Helpppoopppp plzzz I’ll give Brainly
    7·1 answer
  • Find the measure of the indicated angle that makes lines uand v parallel.
    5·1 answer
  • Henry bought 3 sets of pencils. After he bought the pencils, his account balance showed a change of -$30.63. What would have bee
    12·1 answer
  • Expressions that are equivalent to x5/8
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!