1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
EastWind [94]
3 years ago
12

Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?

Mathematics
2 answers:
dmitriy555 [2]3 years ago
8 0

Answer:

4.289534884 or it is about 4.3 dollars

Step-by-step explanation:

Because it cannot be divided into an actual real number like 2 or 5, so you must either round it or keep the whole thing. (depends what the question wants you to do).

Semenov [28]3 years ago
6 0
36.89 total divided by the 8.6 gallons he bought = 4.2 so the price per gallon would be $4.20
You might be interested in
HURRRRRY <br> question is is pdf file below<br> which is the correct answer?
Mekhanik [1.2K]

Answer: 875

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
Find AC. Show Your Work.​
kolbaska11 [484]

Check the picture below.

7 0
2 years ago
The Aquarium charges $16.00 for admission and $2.50 for each ride ticket. Mountain Rides charges $25.00 for admission and $0.25
Darina [25.2K]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Because 16 + 2.50 is less than 25 + 0.25x

7 0
3 years ago
Help you will get brainliest
victus00 [196]

Answer:

4.25

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is a simpler form of the radical expression square root of 36g^6?
Pepsi [2]
√(36g^6) = 6g^3 . . . . a simpler form
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Tristan bought an orange that weighs 1/5 pound. He cut the orange into 8 slices. How much does each orange slice weigh?
    13·2 answers
  • What value will make the equation true?<br><br> -2.1 - ? = -1 1/2
    15·2 answers
  • A building lot in a city is shaped as a 30° -60° -90° triangle. The side opposite the 30° angle measures 41 feet.
    12·1 answer
  • What's the value of y
    5·1 answer
  • Solve x – 1 + 5 = 2​
    5·2 answers
  • If f(x) = 2x – 6 and g(x) = 3x + 9, find (f+ g)(x).
    14·1 answer
  • Marivel paid $16.64 for 3 pounds of almonds. What is the price for 15 pounds of almonds?​
    14·1 answer
  • У &lt; 3х - 4<br> I need to graph
    11·2 answers
  • Alicia will construct a rectangle that has a height of 4 units and an area of up to 48 square units. Which inequality represents
    15·1 answer
  • Factor X^2-13x+22 help pls
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!