Answer:
two cost 5.6 dollars
Step-by-step explanation:
8.4 / 3=2.8$
2.8*2=5.6$
Answer:
Irrational
rational
Step-by-step explanation:
Answer:
error
Step-by-step explanation:
Henson's cost: 3x+y=203
Garcia's cost: 2x+3y=189
Step-by-step explanation:
Given,
Cost of each adult ticket = x dollars
Cost of 3 adult ticket = 3x
Cost of 2 adult ticket = 2x
Cost of each child ticket = y dollar
Cost of 3 child ticket = 3x
Henson's cost;
3 adult tickets + 1 child ticket = $203
3x+y=203
Garcia's cost;
2 adult tickets + 3 child tickets = $189
2x+3y=189
Henson's cost: 3x+y=203
Garcia's cost: 2x+3y=189
Keywords: linear equation, addition
Learn more about addition at:
#LearnwithBrainly
Answer:
6 gallons
Step-by-step explanation:
1) $30/10 gallons= $3 per gallon
So...
2) $18/3=<u>6 gallons</u>
<u />