1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
insens350 [35]
3 years ago
13

The property tax in one town was $6.95 per $1000 value in the year 2012. The tax increased to $7.71 per $1,000 value in 2013. Wh

at effect did that have on the property tax for a house with a value of $100,000?
a) increase $76

b) decrease $96

c) increase $ 791

d) decrease $695
Mathematics
1 answer:
fomenos3 years ago
5 0
B is the correct answer
You might be interested in
Three ice cream cones cost $8.40. At this rate, how much do two ice cream cones cost?​
serg [7]

Answer:

two cost 5.6 dollars

Step-by-step explanation:

8.4 / 3=2.8$

2.8*2=5.6$

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Without calculating the sum, determine whether each answer will be rational or irrational.
Ray Of Light [21]

Answer:

Irrational

rational

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Find the value of each variable please
Sonbull [250]

Answer:

error

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Adult tickets to an amusement park cost x dollars. Children's tickets cost y dollars. The Henson family bought 3 adult and 1 chi
Alex787 [66]

Henson's cost: 3x+y=203

Garcia's cost: 2x+3y=189

Step-by-step explanation:

Given,

Cost of each adult ticket = x dollars

Cost of 3 adult ticket = 3x

Cost of 2 adult ticket = 2x

Cost of each child ticket = y dollar

Cost of 3 child ticket = 3x

Henson's cost;

3 adult tickets + 1 child ticket = $203

3x+y=203

Garcia's cost;

2 adult tickets + 3 child tickets = $189

2x+3y=189

Henson's cost: 3x+y=203

Garcia's cost: 2x+3y=189

Keywords: linear equation, addition

Learn more about addition at:

  • brainly.com/question/10552347
  • brainly.com/question/10570041

#LearnwithBrainly

7 0
3 years ago
Yesterday, I put 10 gallons of gas in my car and I paid $30. A couple hours
salantis [7]

Answer:

6 gallons

Step-by-step explanation:

1) $30/10 gallons= $3 per gallon

So...

2) $18/3=<u>6 gallons</u>

<u />

4 0
2 years ago
Other questions:
  • 5x+7y=31 2x+4y=16 Which of the following systems could be used to solve the given system of equations by the addition method? 10
    5·1 answer
  • The population, p, of a town after t years is represented using the equation p=10000(1.04)^-t Which of the following is an equiv
    14·2 answers
  • Olympic volleyball player Bev Oden averaged 3.42 "kills" (spikes that end a rally) per game. Predict her number of kills in a 5
    13·1 answer
  • 3 2/9 x 3/5 what is this answer
    12·1 answer
  • An airplane travels 3690 kilometers against the wind in 5 hours and 4490 kilometer with the wind in the Sam amount of time what
    12·1 answer
  • test the symmetric of a function f(x)=x5+x3+x plz answer my question and you will be mark as brainly
    9·1 answer
  • A business class surveyed college students about the cost (in dollars) of their most recent haircuts. The resulting data is summ
    11·1 answer
  • A line passes through the point -8,-3 and has a slope of -3/2. write an equation
    8·1 answer
  • Lily's basketball team won 4/5 of their games. Lily scored points 2/3 of the games her team won. In waht fraction of her team's
    5·1 answer
  • Steve is painting the ceiling of a room. the ceiling is in the shape of a rectangle. he has enough paint to cover 198 square fee
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!