1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrews [41]
3 years ago
10

What’s the median ? Marking Brainliest!!

Mathematics
1 answer:
NemiM [27]3 years ago
8 0

Answer:

I'm not going to give you the answer because you need to learn this on your own because it isn't hard.

Step-by-step explanation:

There are 4 main things you investigate in a number line: the median, the mode, the range, and mean. The median is the middle of your data set. You find the number of all of your data and find out the middle of that number. You find what line it is in on your data set. The range is the variety of numbers in your data set (for yours its 10). The mean is the average of your data set. The mode is the number that pops up the most (in your case, 2).

You might be interested in
Pls help with this question I give brainliest thank uuuuu!
Snezhnost [94]

Answer:

B. 88.5

Step-by-step explanation:

first we add all the numbers :

(79 +80 +92 +92 +81 +100 +88 +98 +71 + 100+91+90) over 12

= 1062 over 12

= 88.5

[why over 12? because there's 12 numbers]

8 0
3 years ago
Simplify the expression. Explain each step 2+(a+8)
olchik [2.2K]

Answer:

a2+16

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the formula V = s³, where V is the volume and s is the edge length of the cube, to solve this problem. A cube-shaped contain
Nonamiya [84]
The volume is 8/27 ft³.

2/3(2/3)(2/3) = (2*2*2)/(3*3*3) = 8/27.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x<br> 2x+3y=45 <br> x+y=10
Volgvan
Assuming this is a system of equations, here is how to find x. 

2x + 3y = 45
x + y = 10 

Multiply x + y = 10 by 2 so you are able to use the elimination method.

2x + 3y = 45
2x + 2y = 20

Subtract.

y = 25

Now that we've found y, we can plug it in to find x. 

x + 25 = 10

Subtract 25 from both sides.

x = -15
4 0
2 years ago
Evaluate: <br><br> -4/7 (-3/5) (-7/3)
SOVA2 [1]

\text{Hey there!}

-\dfrac{4}{7}(-\dfrac{3}{5})(-\dfrac{7}{3})\\\\-\dfrac{4}{7}\times-\dfrac{3}{5}=\dfrac{12}{35}\\\text{Reason: -4(-3) = 12 \& -7(-5) = 35}\\\\\\\dfrac{12}{35}\times-\dfrac{7}{3} = \text{\bf{ ANSWER}}\\\\\\\dfrac{12}{35}\times-\dfrac{7}{3}=-\dfrac{4}{3}\\\\\\\boxed{\boxed{\text{\bf{Answer}}\bf{\ -\dfrac{4}{5}}}}\checkmark

\text{Good luck on your assignment and enjoy your day!}

~\frak{LoveYourselfFirst:)}

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What two numbers multiply gives you -28 and add to get 3
    15·1 answer
  • Bria ordered 145 centimeters of fabric. Jayleen ordered 1.5 Meters or fabric. who ordered more fabric
    11·1 answer
  • Describe the possible values of x.​
    6·1 answer
  • A herd of 25 horses has 5 white and some horses.What is the ratio of black horses to all horses?
    11·2 answers
  • Simplify the following expression by combining like terms 2x+7x^2-5x+8x^2
    13·1 answer
  • Which equation can be used to solve for the unknown number? Seven less than a number is thirteen.
    14·2 answers
  • A 10 plain hats cost $3.60. What is the unit rate of a hat?
    9·2 answers
  • My question is down there
    11·1 answer
  • Choose a number line to model the following situation:
    15·2 answers
  • Granola costs $6.50 per pound. Assorted nuts cost $9 per pound. How many pounds of granola and nuts are needed to make 9 pounds
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!