1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kakasveta [241]
3 years ago
11

Donna takes classes at both Westside community college and pinewood community college. at westside , class fees are $98 per cred

it hour, and at pinewood class fees are $115 per credit hour. Donna is taking a combined total of 19 credit hours at the two schools.
suppose that she is taking w credit hours at westside. write an expression for the combined total dollar amount she paid for her class fees.​
Mathematics
1 answer:
Alex777 [14]3 years ago
8 0

Answer:

Expression for the combined total dollar amount she paid for her class fees is  (2185 - 17 w)

Step-by-step explanation:

Let Donna  is taking w credit hours at Westside.

Total combined credit hours at two schools =  19 hours

So, the number of credit hours at Pinewood  =  19 - w

The per hour fees credit of Westside community college = $98

So, the total fees paid for w hours  = w x Fees per hour

= w ( $98)  = $(98w)

⇒The fees Donna pays at Westside community college =  $ (98 w)

The per hour fees credit of Pinewood community college = $115

So, the total fees paid for (19 -w) hours  = (19 -w) x Fees per hour

= (19 -w) ( $115)  = $(2185 - 115 w)

⇒The fees Donna pays at Pinewood community college =$(2185 - 115 w)

Hence, the total fees paid by Donna

= Fees at Westside + Fees at Pinewood

= $ (98 w)  + $(2185 - 115 w)

= $(2185 - 17 w)

Hence, expression for the combined total dollar amount she paid for her class fees is $(2185 - 17 w)

You might be interested in
Steve bought 2 plain pizzas and 1/4 of a pepperoni pizza.in all how much pizza did he buy
blondinia [14]
1= 4/4 therefore 2=8/4 
8/4 + 1/4 = 9/4
So Steve bought 9/4 of pizza total
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer correctly! I will mark you Brainliest! The pictures go together! Please No answering without knowing answer or sca
Anna007 [38]

Answer:

904.32

Step-by-step explanation:

\frac{4}{3}\cdot \:3.14\cdot \:6^3=904.32

The volume of a sphere is \frac{4}{3}\pir^{3}

6 0
2 years ago
Under her cell phone plan, Autumn pays a flat cost of $48 per month and $5 per gigabyte. She wants to keep her bill at $68.50 pe
VikaD [51]

Answer:

4 gigabytes

Step-by-step explanation:

Equation: 68.50=48+5x

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Helpp ill mark u as brain list​
kirill [66]

Answer:

16.C

17.20

Step-by-step explanation:

16.Add 8+5=13

17.Add 12+8=20

7 0
2 years ago
(m? - 5 m +6 )<br>÷(m - 2)​
leonid [27]

Answer:

(m? - 5 m +6 )  ÷ (m - 2)​ = \frac{m}{-5m+6} / (m - 2)

Step-by-step explanation:

Divide the first expression by the second expression.

\frac{m}{-5m+6} / (m - 2)

I hope this helps.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you write 2.77 × 102 in standard form?
    14·1 answer
  • Given the function y=log2(x-3)+1 state the domain
    11·1 answer
  • Your gross income is $4,520.00/month. Your deductions are FICA (7.65%), federal tax withholding (11.75%), and state tax withhold
    11·1 answer
  • Write the slope-intercept form of the line that has a slope of 2 and intersects the line, 2x - 3y = 6 at x = 3.
    5·1 answer
  • May someone pls help :) x(y+4) x=5 and y=2
    12·2 answers
  • Terri has a coupon for 1/3 off the regular price, t, of a tent. What expressions represent the price of the tent using the coupo
    11·1 answer
  • In one year a school uses 13,470 pieces of white paper,5870 fewer pieces of blue paper than white paper and 3500 fewer pieces of
    10·1 answer
  • Veronica is framing a rectangular picture. She uses 72 inches of framing. The picture is 20 inches long. What is the width of th
    5·1 answer
  • How much granola will each person get if 4 people share<br> 5pound of granola equally?
    10·1 answer
  • Select Proportional or Not Proportional to correctly classify each pair of ratios.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!