1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kay [80]
3 years ago
8

5 (4^2)-6 (1+4)-(-3)

Mathematics
1 answer:
sashaice [31]3 years ago
7 0
The answer is 53

Do what's inside parentheses first then add or subtract all the numbers together
You might be interested in
Help me asap!! PLS I RLLY NEED IT
Dvinal [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

A.27 (aka 3x3x3)

B.7x7x7x7

C4x4x4x4x4x4x4

D.5x5x5x5x5x5

E.9x9x9

F.8x8

G.12x12x12

H.1x1x1x1x1x1x1x1x1x1x1x1

I.8x8x8x8

J.6x6x6x6x6

K.12x12x12

L.18x18x18

7 0
3 years ago
In 5 - 7 complete sentences, answer all of the following question. •Use this image to respond to the following prompt: •Is the s
Dima020 [189]

Answer:

Step-by-step explanation: it’s 0

4 0
2 years ago
M^2-10m+9=(m-9)( ) filling the missing factor to complete the equation
Romashka [77]

Answer:

m-1

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is a reasonable estimate for -3/2x (-5 1/4)
Leona [35]

To estimate, you should round some of the numbers to the closest number (rounding up or down).  It will be more accurate the less you round. In this problem, we should round -5 1/4 to -5 since it is the closest. -5*-3/2 = 7.7. You will end up with -3/2x (-5 1/4) ≈ 7.5x

≈ means approximately equal.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Family Video charges $10 for
Irina18 [472]

Answer:

4 movies, $20

Step-by-step explanation:

Given data

Family Video

charges $10 for a monthly membership and

$2.50 per movie

let the number of movies be x

and the charge for x movies be y

y= 10+2.5x----------1

Babe's  Movies

charges a $12

membership and $2 per

movie.

let the number of movies be x

and the charge for x movies be y

y= 12+2x----------2

equate 1 and 2

10+2.5x= 12+2x

collect like terms

12-10= 2.5x-2x

2= 0.5x

x= 2/0.5

x= 4 movies

put x= 4 in equation 1 or 2

y= 12+2x----------2

y= 12+2*4

y= 12+8

y= $20

4 0
3 years ago
Other questions:
  • On a piece of paper use a protractor to construct a triangle with angle measures of 40 and 60 what is the measure of the third a
    14·1 answer
  • The cost per pound is described as the unit price. If 2 lbs of meat cost $4.88, what is the unit price for (cost for 1 lb of mea
    10·1 answer
  • What is the P and the vertex for a parabola that has a focus at (-3,3) and a directrix of y=1?
    7·1 answer
  • What is the probability of 3c5​
    11·1 answer
  • What value of x is in the solution set of 3(x – 4) > 5x + 2?
    15·2 answers
  • What is the period of the function y = sin(4x) - 3?
    8·1 answer
  • Could I please get some help with this? Thank you!
    8·1 answer
  • Find the 8th term of the geometric sequence 6,-12,24...
    5·1 answer
  • julia help the teacher clean the tables in the classroom she notices that 1/4 of the tables are blue and 3/4 of the table are re
    14·1 answer
  • Help im being timed plssss
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!