$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Answer:
<h3>25%</h3>
Step-by-step explanation:
Total number of student in the school = 152 students
Number of student that have more than one pet = 38
percentage of the students have more than one pet will be expressed as
% of student with more than 1 pet = number of student with more than one pet/total number of student * 100%
% of student with more than 1 pet = 38/152 * 100
% of student with more than 1 pet = 3800/152
% of student with more than 1 pet = 25%
Hence 25% of the students in the school have more than one pet.
1 cm is the base of the triangle
9514 1404 393
Answer:
x = 3
Step-by-step explanation:
The whole is equal to the sum of the parts.
DG = DO +GO
20 = (4x +1) + 7
12 = 4x . . . . . . . . . . subtract 8
3 = x . . . . . . . . . . . divide by 4